Zagraniczne recepty: ile zmieni dyrektywa UE?

PRAWO

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   09-06-2011, 06:17

Zagraniczne recepty: ile zmieni dyrektywa UE?

Unijna dyrektywa o swobodnym wyborze kraju i miejsca leczenia przez pacjentów z krajów UE wprowadza m.in. zasadę wzajemnego uznawania recept przez kraje członkowskie. W przyszłym roku Komisja Europejska przygotuje do niej środki wykonawcze. Czy w Polsce apteki wyraźnie odczują zmianę prawa?

Kwestia uznawania recept wystawionych w innym państwie członkowskim poruszona została w art. 11 dyrektywy o prawach pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej, przyjętej przez Parlament europejski 19 stycznia 2011 roku.

Zgodnie z przepisem, w przypadku gdy produkt leczniczy dopuszczony jest do obrotu na terytorium państwa członkowskiego, recepta wystawiona na taki produkt w innym państwie członkowskim na nazwisko określonego pacjenta zostanie zrealizowana zgodnie z aktualnie obowiązującym prawodawstwem krajowym, ponadto zakazane zostaną jakiekolwiek ograniczenia w zakresie uznawania konkretnych recept.

W kwestii ograniczeń dopuszczalne są wyjątki, które muszą być jednak proporcjonalne do zagwarantowania ochrony zdrowia, opierać się na uzasadnionych i usprawiedliwionych wątpliwościach co do autentyczności, treści lub zrozumiałości konkretnej recepty oraz nie mogą mieć charakteru dyskryminującego.

Dyrektywa wyznacza trzyletni okres przejściowy, który mija z dniem 1 stycznia 2014 roku. Do tego czasu kraje członkowskie UE muszą dostosować nowe przepisy do obowiązującego w danym państwie prawa. W Polsce będzie to wymagało zmian w ustawie Prawo Farmaceutyczne.

Autentyczność, bezpieczeństwo i ochrona danych
- Jak się wydaje, wdrożenie dyrektywy do polskiego porządku prawnego będzie oznaczało nałożenie na farmaceutów dodatkowych obowiązków dotyczących ewidencjonowania recept cudzoziemców. Naszym zdaniem, regulacji wymaga także sprawa oferowania przez farmaceutów zamienników, może się bowiem tak zdarzyć, gdy w danej aptece nie będzie produktu o tej samej nazwie. Rozwiązaniem może okazać się wypisywanie na receptach przez lekarzy nazw chemicznych, a nie tylko handlowych leków – wyjaśnia mec. Przemysław Wierzbicki z warszawskiej kancelarii Rak Wierzbicki.

Zgodnie z treścią dokumentu, wymaga on wyposażenia farmaceutów w niezbędne narzędzia do odczytywania zagranicznych recept. Muszą oni bowiem zyskać dostęp do środków umożliwiających sprawdzenie autentyczności recepty oraz tego, czy recepta została wystawiona w innym państwie członkowskim przez osobę upoważnioną zgodnie z prawem do jej wystawienia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH