"Zakaz ogranicza konkurencję, uniemożliwia rozwój"

PRAWO

Autor: IGFP/ rynekaptek.pl   14-03-2016, 11:14

"Zakaz ogranicza konkurencję, uniemożliwia rozwój" Zakaz rekamy aptek ogranicza konkurencję i ich rozwój - uważa IGFP

Obecnie w Trybunale Konstytucyjnym znajduje się skarga konstytucyjna, w której skarżący domaga się uznania niekonstytucyjności zakazu reklamy aptek ze względu na naruszenie prawa do wolności gospodarczej oraz prawa do rozpowszechniania informacji.

Izba Gospodarcza Farmacja Polska postuluje znieść całkowity zakaz reklamy aptek i pozostawić ograniczenie jedynie w stosunku do leków refundowanych. Argumentuje, że obecny zakaz narusza konstytucyjną zasadę proporcjonalności, wolności gospodarczej oraz prawo do rozpowszechniania informacji.

Zakaz ten wnosi przede wszystkim szkodę dla pacjenta, w postaci utrudnienia dostępu do informacji oraz powoduje kompletną blokadę rozwojową dla aptek, których jakakolwiek działalność odróżniająca od innych placówek rozumiana jest jako reklama - uważa IGFP.

- Dodatkowo wprowadzony zapis ma na celu zamknięcie rynku aptecznego. Ogranicza konkurencję, uniemożliwia aptekom rozwój, który nakierowany jest na pacjenta jako głównego beneficjenta wprowadzanych rozwiązań - dodaje Izba i przypomina, że obecnie toczą się postępowania przed Komisją Europejską i Trybunałem Konstytucyjnym. Zdaniem Izby, mogą one doprowadzić do zakazu reklamy aptek za niezgodny z Konstytucja RP i prawem UE.

Komisja Europejska prowadzi postępowanie ze skargi Konfederacji Lewiatan, w ocenie której regulacja jest sprzeczna z przepisami prawa pierwotnego oraz pochodnego UE. "Taki zakaz nie obowiązuje praktycznie w żadnym z unijnych państw" - twierdzi Izba.

Obecnie w Trybunale Konstytucyjnym znajduje się skarga konstytucyjna, w której skarżący domaga się uznania niekonstytucyjności zakazu ze względu na naruszenie prawa do wolności gospodarczej oraz prawo do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Skarga została przyjęta do rozpatrzenia przez Trybunał.

Jest to skarga konstytucyjna o zbadanie zgodności przepisu art. 94a ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne z następującymi wzorcami konstytucyjnymi:
1) art. 2 Konstytucji RP tj. wynikającą z tego przepisu zasadą poprawnej (prawidłowej) legislacji;
2) art. 20 oraz art. 22 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP – zasadą wolności działalności gospodarczej;
3) art. 54 w związku z art. 31  ust. 3 Konstytucji RP – zasadą wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH