Zakaz reklamy aptek. Co na to Unia?

PRAWO

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   02-12-2014, 09:00

Zakaz reklamy aptek. Co na to Unia?

Wprowadzony w art. 94a ust.1 prawa farmaceutycznego zakaz reklamy aptek i ich działalności nie ma swojego odpowiednika w prawie europejskim – uważa mecenas Tomasz Praschil z kancelarii SPCG.

Dodaje: - Dyrektywa 2001/83 zawiera regulacje odnoszące się wyłącznie do reklamy produktów leczniczych. Nie zawiera przepisu, który nakazywałby lub chociażby umożliwiał wprowadzenie przez państwa członkowskie bezwzględnego zakazu reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności.

Warte uwagi w tym kontekście są również orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), w których analizowano zgodność zakazów reklamy wprowadzonych przez niektóre kraje z prawem unijnym. 

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl/

Mecenas podaje przykład. W jednym z wyroków Trybunał oceniał bezwzględny zakaz reklamy alkoholu wprowadzony w Szwecji. Odnosząc się do kwestii neutralności prawa krajowego uznał, że napoje alkoholowe są produktami, których konsumpcja jest ściśle powiązana z uwarunkowaniami społecznymi oraz lokalnymi nawykami i przyzwyczajeniami konsumentów.

Z tego względu zakaz wszelkich form reklamy może negatywnie wpływać na dostęp do rynku produktów pochodzących z innych państw członkowskich, co daje naturalną przewagę produktom krajowym, siłą rzeczy konsumentowi lepiej znanym.

Zatem mimo iż przedsiębiorcy z innych państw członkowskich mogą zgodnie z prawem prowadzić sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza na terytorium Polski, to w praktyce zakaz reklamy aptek pozbawia ich możliwości wejścia na nasz rynek. Uniemożliwienie jakiegokolwiek reklamowania sprzedawanych przez siebie towarów, nawet tych, których reklama jest dopuszczalna powoduje, że przedsiębiorcy prowadzący apteki poza Polską nie mają skutecznego środka dotarcia do polskich konsumentów – argumentuje prawnik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH