Zakaz reklamy aptek: czekanie na pierwszy wyrok?

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   10-05-2012, 10:31

Zakaz reklamy aptek: czekanie na pierwszy wyrok?

Na koniec maja planowane jest spotkanie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z szefami okręgowych izb aptekarskich, poświęcone problemowi łamania zakazu reklamy aptek. W kraju inspekcje farmaceutyczne zajmują się kilkuset zgłoszeniami o prowadzeniu niezgodnej z prawem reklamy apteki i jej działalności. Organizowane do tej pory spotkania w tej sprawie nie przyniosły konkretnych efektów.

Treść wiadomości

Podczas niedawnej narady szefów wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych w Ministerstwie Zdrowia nie przyjęto konstruktywnych wniosków w sprawie zakazu reklamy aptek. Odpowiadający za politykę lekową minister Jakub Szulc dość szybko opuścił salę obrad, na spotkaniu nie było Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Lokalne izby aptekarskie zalecają kierownikom aptek ostrożność, a izba naczelna zapowiada zdecydowane kroki na polu prawnym.

Pierwsze miesiące obowiązywania przepisów ustawy refundacyjnej ujawniły jej wiele mankamentów. W obszarze aptecznej sprzedaży leków, jednym z najbardziej zapalnych punktów okazał się przepis o zakazie reklamy aptek.

Czy to już pat?
Samorząd aptekarski szeroko rozumie ten zakaz, chcąc go rozciągnąć na wiele form aktywności marketingowej. Propozycje nowych programów partnerskich proponowanych aptekom przez spółki sieciowe uznaje za próbę ominięcia przepisów. Druga strona uważa to za nadinterpretację. Informuje także o przypadkach zastraszania przez izby aptekarskie i inspektorów wojewódzkich farmaceutów chcących przystąpić do programu.

Szczególną uwagę samorządu aptekarskiego przykuły programy spółki DOZ oparte na emisji kart aptecznych, których emitentem jest spółka ePRUF - obie należące do grupy Pelion. Apteka, z którą spółka ePRUF zawarła umowę, zobowiązuje się honorować karty i jest jedynie ich akceptantem.

Obie strony sporu uważają, że brak reakcji ze strony inspekcji farmaceutycznej, która sprawuje nadzór nad zgodną z prawem działalnością aptek, doprowadził do podejmowania coraz bardziej zdecydowanych kroków. W pewnym momencie sytuacja wymknęła się spod kontroli i stała się patowa.

Naciski izb wywołały obawy farmaceutów, co mają robić. Ci, którzy przystąpili do programów, nie wiedzą czy je realizować. Ci co rozważali przystąpienie, wstrzymują się. Same izby na razie zalecają ostrożność: - Z uwagi na brak orzecznictwa i oficjalnych stanowisk organów nadzorujących tę sprawę należy oczekiwać w niedługim czasie wyroków oraz stanowisk w tej sprawie - stwierdzili członkowie prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH