"Zakaz reklamy aptek jest interpretowany bardzo restrykcyjnie"

PRAWO

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   14-10-2016, 15:07

"Zakaz reklamy aptek jest interpretowany bardzo restrykcyjnie" Prawnicy oceniają stanowisko prokuratora generalnego

Nowe stanowisko Prokuratora Generalnego w kwestii zakazu reklamy aptek wydaje się pomijać wnikliwą analizę warunku niezbędności ustawowych ograniczeń konstytucyjnych wolności, w szczególności w zakresie wolności wypowiedzi - oceniają prawnicy kancelarii DZP.

Prawnicy: Szymon Łajszczak i Maciej Padamczyk z kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka, ocenili stanowisko Prokuratora Generalnego z 6 września br. , który wniósł o stwierdzenie zgodności zakazu reklamy aptek ze wskazanymi przez skarżących przepisami Konstytucji.

Przypomnieli, że zgodnie z wcześniejszym stanowiskiem b. prokuratora Andrzeja Seremeta, zakaz reklamy aptek z art. 94a PF nie spełnia części wymogów testu proporcjonalności z art. 31 ust. 3 Konstytucji i stanowi tym samym nadmierne ograniczenie konstytucyjnych wolności – swobody działalności gospodarczej oraz wolności wypowiedzi.

W pismach z 6 września br. Prokurator Generalny zmienił swoje stanowisko w sprawie. W pierwszej kolejności, PG wskazał, że ograniczenia działalności gospodarczej, które wynikają ze względu na ochronę zdrowia, muszą być oceniane z dużą ostrożnością, przy uwzględnieniu konstytucyjnych obowiązków władz publicznych w tym zakresie.

Zdaniem PG, farmaceuta, jako przedstawiciel zawodu zaufania publicznego powinien mieć świadomość, że podejmując się działalności na rynku poddanym szczególnej reglamentacji, godzi się na pewne ograniczenia swobody działalności gospodarczej.

"Nowe stanowisko Prokuratora Generalnego wydaje się pomijać wnikliwą analizę warunku niezbędności ustawowych ograniczeń konstytucyjnych wolności, w szczególności w zakresie wolności wypowiedzi" - zauważają prawnicy.

Ich zdaniem, o ile słusznie wskazano, że wypowiedź o charakterze komercyjnym podlega słabszej ochronie niż wypowiedzi o charakterze politycznym czy społecznym, to nie oznacza to pełnej swobody ustawodawcy w tej kwestii. Ustawodawca w każdym przypadku powinien rozważyć możliwość wprowadzenia mniej restrykcyjnych środków w celu realizacji zamierzonych przez siebie interesów publicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH