Zakaz tworzenia nowych aptek niekonstytucyjny?

PRAWO

Autor: edgp.gazetaprawna.pl/ŁS/rynekatpek.pl   30-10-2014, 09:05

Zakaz tworzenia nowych aptek niekonstytucyjny? Zdaniem prawników założenia moratorium dotyczącego aptek są niekonstytucyjne (fot. TK)

Prawnicy krytykują pomysł wprowadzenia moratorium na tworzenie nowych aptek do końca 2015 roku, o które zaapelowali do premier Ewy Kopacz członkowie Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Proponowane zmiany są niekonstytucyjne – uważają.

Główne problemy niezależnych aptek i hurtowni NRA przedstawiła Ewie Kopacz kilka tygodni temu. Zdaniem Grzegorza Kucharewicza, szefa samorządu aptekarskiego, warunki oferowane niezależnym aptekom są obecnie gorsze od warunków dla aptek sieciowych.
W liście do Ewy Kopacz zwraca on uwagę m.in. na fakt, że w Polsce nie istnieją, wzorem większości krajów Unii Europejskiej, ograniczenia demograficzne i geograficzne przy zakładaniu nowych aptek, co w konsekwencji oznacza, że każdą niezależną aptekę sieć może „zniszczyć w bardzo krótkim czasie".

- Uważamy, że obecna sytuacja wymaga pilnych i radykalnych decyzji legislacyjnych. Konieczne jest naszym zdaniem uchwalenie - do czasu wypracowania nowych, kompleksowych regulacji – moratorium zawieszającego tworzenie nowych aptek do końca 2015 roku. – apeluje NRL.

Tymczasem propozycję wprowadzenia moratorium negatywnie oceniają prawnicy.

Zdaniem Tomasza Kaczyńskiego, z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, proponowane zmiany godziłyby w konstytucyjne podwaliny swobody działalności gospodarczej w Polsce. - Zmniejszenie liczby miejsc sprzedaży leków też raczej ograniczy, niż pozytywnie wpłynie na ich dostępność – przekonuje prawnik.

Podobnego zdania jest Krzysztof Kumala z tej samej kancelarii, który uważa, że takie rozwiązania mogłyby mieć negatywny wpływ na konkurencję rynkową i w rezultacie zostać uznane za niekonstytucyjne.

Prawnik podpowiada rozwiązanie sytuacji. - Można stworzyć odpowiedni system monitorowania sprzedaży produktów leczniczych pomiędzy apteką a hurtownikiem. Tym samym pojawiłby się faktyczny nadzór nad lekarstwami i łatwo byłoby ustalić, gdzie trafiły – proponuje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH