Zakazany dostęp do leków z darów. Czy już jesteśmy aż tak bogaci?

PRAWO

Autor: Jacek Janik/rynekaptek.pl   01-08-2011, 11:30

Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei (SLN) od ponad dwudziestu lat pomaga potrzebującym, których nie stać na kupno leków. Czasy darów od organizacji humanitarnych, wśród których były także leki, jednak się skończyły. Tymczasem - zdaniem organów nadzoru farmaceutycznego - zapewnienie najuboższym dostępu do nieprzeterminowanych leków poprzez ich zbiórkę w domach i oddawanie do aptek jest niezgodne z prawem.

Co roku krakowska przychodnia Stowarzyszenia udziela blisko 4 tys. świadczeń bezdomnym, nieubezpieczonym, ludziom skrajnie ubogim. Praca lekarzy ma jednak sens jedynie wtedy, gdy pacjenci otrzymają leki za darmo, bo na ich kupno ich nie stać.

Koniec Apteki Darów?

Prof. Zbigniew Chłap, prezes Zarządu Głównego SLN, dwa lata temu opracował zasady akcji "Humanitarne Apteki Krakowa", dzięki której leki nieprzeterminowane, oddawane przez pacjentów do aptek komercyjnych, zamiast do utylizacji (spalania) trafiałyby do Apteki Darów. Na to jednak nie wyraża zgody Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

W statucie SLN jest zapis, który zobowiązuje Stowarzyszenie do prowadzenia aptek z lekami z darów i ich pozyskiwania od darczyńczów.

- Teraz, na skutek zmiany przepisów, skończyły się transporty leków z zagranicy. Także w Polsce zabronione jest zbieranie leków, które zostały wydane z apteki i niewykorzystane pozostały na półkach u pacjentów. Według tych przepisów nie możemy być beneficjantami takich leków, co uważam za bezsensowne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Zbigniew Chłap.

Według danych, którymi dysponuje prof. Chłap, w Krakowie spala się dziesiątki ton leków tzw. "przeterminowanych". W skali Polski mogą to być nawet setki ton rocznie.

- Dysponujemy bardzo dokładną ekspertyzą farmaceutyczną, według której wśród spalanych leków około 20 procent z nich ma aktualny termin ważności i z powodzeniem nadaje się do zastosowania. To ogromne marnotrawstwo i pozbawienie możliwości leczenia tych, których nie stać na zakup leków. Staramy się mówić głośno o tej sprawie, zainteresować problemem posłów, pisaliśmy do pani minister Ewy Kopacz. Niestety ministerstwo milczy w tej sprawie - dodaje profesor.

Wykorzystać niewykorzystane
Projekt prof. Zbigniewa Chłapa, aby zbierać pod odpowiednią kontrolą, niewykorzystane i ciągle wartościowe leki, popierają zarówno aptekarze jak i środowisko lekarskie. Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie w pełni poparło (stanowisko z dnia 25 maja) akcję Stowarzyszenia Lekarze Nadziei - zbiórki zwracanych do aptek przez mieszkańców Krakowa leków z aktualną datą ważności.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH