Zakłady wytwarzające kosmetyki będą poddawane rejestrowi?

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-02-2017, 09:12

Zakłady wytwarzające kosmetyki będą poddawane rejestrowi? W projekcie zaproponowano wprowadzenie rejestracji zakładów, w których są wytwarzane lub paczkowane produkty kosmetyczne

Stworzenie rejestru zakładów produkujących i paczkujących kosmetyki oraz systemu informowania o niepożądanych działaniach kosmetyków – to jedne z rozwiązań zawartych w projekcie ustawy z 31 stycznia 2017 r. o produktach kosmetycznych, który trafił do konsultacji.

Regulacja - jak wskazano w uzasadnieniu - ma umożliwić zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa produktów kosmetycznych mających wpływ na zdrowie konsumentów. Nowe przepisy mają także związek z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady ws. produkcji kosmetyków nr 1223/2009.

W projekcie zaproponowano wprowadzenie rejestracji zakładów, w których są wytwarzane lub paczkowane produkty kosmetyczne. Planowane jest nałożenie na wytwórców produktu kosmetycznego obowiązku złożenia do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego wniosku o wpis do wykazu.

- Posiadanie przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej aktualnych informacji odnośnie lokalizacji zakładów wytwarzających kosmetyki pozwoli na sprawny nadzór nad warunkami ich wytwarzania, co przekłada się na bezpieczeństwo zdrowia konsumentów - oceniono w uzasadnieniu.

Projekt przewiduje, że producenci kosmetyków prowadzący działalność w chwili wejścia w życie ustawy będą mieli obowiązek złożenia wniosku o wpis do wykazu zakładów w ciągu 9 miesięcy.

Projektowana ustawa zakłada też powołanie Systemu Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Użyciem Produktów Kosmetycznych. Systemem ma kierować Główny Inspektor Sanitarny. Minister zdrowia określi w drodze rozporządzenia ośrodek administrujący systemem. Ośrodek ten będzie weryfikował zgłoszenia, by stwierdzić, czy spełniają kryteria definicji ciężkiego działania niepożądanego. O zaistnieniu takiego działania ośrodek będzie informował GIS, a ten - będzie przekazywał te informacje właściwym organom międzynarodowym.

Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy oraz przepisów rozporządzenia mają sprawować w zakresie swoich kompetencji - Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Handlowa.

W drodze rozporządzenia minister zdrowia ma określić m.in. kwestie pobieranie próbek produktów kosmetycznych oraz przeprowadzanie badań laboratoryjnych w zakresie bezpieczeństwa zdrowia ludzi.

W projekcie przewidziano kary administracyjne za nieprzestrzeganie przepisów. Za wytwarzanie produktu kosmetycznego bez zachowania zasad dobrej praktyki produkcji grozić ma kara pieniężna w wysokości od 500 zł do 50 tys. zł. Wprowadzanie do obrotu produktu kosmetycznego bez spełnienia wymogów dotyczących oceny bezpieczeństwa ma być zagrożone karą do 100 tys. Kara od 1 tys. do 100 tys. ma zaś grozić za wprowadzanie do obrotu produktu kosmetycznego bez spełnienia wymogów dotyczących dokumentacji.

W latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowym ustawy, w części pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia, określono na poziomie 400 tys. zł - odpowiednio 40 tys. rocznie. Ustawa miałaby wejść w życie 30 dni od ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH