Zakup leków szpitalnych: nie tylko kryterium cenowe

PRAWO

Autor: Farmacja Krakowska/ rynekaptek.pl   11-04-2016, 11:28

Zakup leków szpitalnych: nie tylko kryterium cenowe

Wprowadzone dyrektywami zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych pozwolą m.in. na uelastycznienie i przyspieszenie procesu udzielania tych zamówień - przypomina mgr farm. Walenty Zajdel, przewodniczący Komisji do spraw Aptek Szpitalnych.

- Ułatwiają korzystanie z procedury dialogu konkurencyjnego i procedury konkurencyjnej z negocjacjami. Umożliwią rezygnację z pewnych etapów w procedurze zamówienia publicznego lub zmianę ich kolejności. Przewidują obowiązkową komunikację elektroniczną między wykonawcą i zamawiającym - podsumowuje najważniejsze zmiany przewodniczący komisji, z którymi zetkną się farmaceuci szpitalni.

Projekt zakłada także zmniejszenie obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o udzielenie
zamówienia i przedstawianie przez wykonawców oświadczenia o spełnianiu warunków w postaci jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia.

Zlikwidowany zostanie także obowiązek zamawiających w zakresie przesyłania do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych zawiadomień o wszczęciu postępowania z w trybie negocjacji bez ogłoszenia, o zawarciu umowy ramowej lub ustanowieniu dynamicznego systemu zakupów na okres dłuższy niż cztery lata.

Jak dodaje Walenty Zajdel w opracowaniu opublikowanym w Farmacji Krakowskiej, celem nowelizacji jest promowania i realnego wykorzystywania pozaekonomicznych celów zamówień publicznych, takich jak ochrona środowiska, integracja społeczna czy wspieranie innowacyjności, poprzez m.in. położenie nacisku na wybór oferty najkorzystniejszej ekonomicznie, czyli opartej na efektywności kosztowej, jak również uwzględniającej nie tylko cenę lub koszt, ale także inne aspekty, oraz wprowadzenie możliwości ograniczenia stosowania kryterium najniższej ceny.

By zapewnić lepszy dostęp do rynku małym i średnim przedsiębiorcom, z ustawie mają znaleźć się zapisy zachęcające zamawiających do zawierania kilku mniejszych umów (udzielania zamówień w częściach, o które łatwiej będzie się ubiegać małym i średnim przedsiębiorcom) oraz ograniczenie żądania spełniania wygórowanych warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności ekonomicznej (średni roczny obrót – maksymalnie dwukrotność szacunkowej wartości zamówienia).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH