Zamieniać leki na odpowiedniki spoza listy refundacyjnej?

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   20-02-2012, 13:23

Jeszcze nie do końca farmaceuci są pewni na jakich zasadach zamieniać leki na ich tańsze refundowane odpowiedniki, a już pojawił się kolejny problem. W związku z nieobecnością na liście leków refundowanych, część producentów obniżyła ceny swoich produktów, by nie wypaść z rynku. W efekcie zdarza się, że ceny tych pełnopłatnych leków są niższe niż wynosi dopłata pacjenta do leku refundowanego.

Pytanie, czy farmaceuta może taki lek zamienić? Interpretacja art. 44 ustawy refundacyjnej wydana na początku tego roku przez resort zdrowia mówi o możliwości wydania innego leku objętego refundacją niż ten przepisany na recepcie, jeśli ma tę samą nazwę międzynarodową, dawkę, postać i wskazanie do stosowania. Nie będzie to możliwe tylko wtedy, gdy lekarz na recepcie zamieścił adnotację: nie zamieniać, zgodnie z art. 45 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokat z kancelarii Baker & McKenzie, tłumaczy, że przepis art. 44 ustawy refundacyjnej, art. 45 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i wydane na jego podstawie rozporządzenie o receptach regulują adnotację "Nie zamieniać" tylko w kontekście leków refundowanych: - Nie ma podstawy prawnej, a tym samym kryteriów zamieniania leków nierefundowanych.

- Swobodę wyboru lekarz może obecnie pozostawić aptekarzowi tylko wtedy, gdy zamiast nazwy handlowej leku wypisze nazwę międzynarodową. W tym stanie rzeczy bez jasnego przepisu, np. w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, aptekarz nie ma ustawowej podstawy ani kryteriów do bezpiecznej dla pacjenta zamiany leków w aptece - uważa mecenas Kieszkowska-Knapik.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH