Zamienić się aptekami, sprzedać je? Co zrobią sieci powyżej 1 procenta?

PRAWO

Autor: LJ, DGP/ rynekaptek.pl   26-01-2016, 09:10

Zamienić się aptekami, sprzedać je? Co zrobią sieci powyżej 1 procenta? Sieci aptek przekraczające 1 procent aptek w wojeództwie będą miały problem

Zmiana podejścia resortu zdrowia w zakresie przestrzegania przepisów antykoncentracyjnych skłoni właścicieli sieci aptek do zmiany struktury organizacyjnej?

W obecnym stanie prawnym przewidzianym ustawą Prawo farmaceutyczne, koncentracja danego przedsiębiorcy przekraczająca 1% aptek w danym województwie stanowi negatywną przesłankę do wydania pozwolenia na prowadzenie apteki (art. 99 ust. 3 pkt 3 ustawy – prawo farmaceutyczne) - uznał dr Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia, odpowiadając na interpelację poselską.

Dodał, że zaistnienie takiej sytuacji w toku prowadzonej działalności (np. w drodze przejęcia innego przedsiębiorcy) może natomiast uzasadniać podjęcie przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego działań w postaci wezwania do usunięcia stanu niezgodnego z prawem i w konsekwencji cofnięcia zezwolenia na podstawie art. 37ap ust. 1 pkt 2 bądź 3 ustawy – prawo farmaceutyczne.

To wskazuje na akceptację aktywniejszego działania inspekcji farmaceutycznej w zakresie przepisów antykoncentracyjnych. Jak w tej sytuacji zachowają się właściciele, którzy przekraczają próg 1 procenta aptek w województwie?

Jednym z rozwiązań jest sprzedaż namiaru aptek. Innym zmiany w strukturze. Zdaniem Bartosza Michalskiego, lidera zespołu farmaceutycznego i ochrony zdrowia w Deloitte Legal, ostatnie wydarzenia powinny skłonić do refleksji przedsiębiorców prowadzących sieci aptek, czy nie należy rozważyć zmian struktury organizacyjnej sieci.

- Innymi słowy, duże grupy będą wymieniały między sobą placówki, tak aby ogólna ich liczba pozostała bez większych zmian, ale w poszczególnych województwach nie przekraczała progu (obecnie bowiem większość sieci działa w 1–2 regionach Polski) - mówił prawnik dla Gazety Prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH