Ze względów proceduralnych postępowania są umarzane

PRAWO

Autor: DGP, LJ/ rynekaptek.pl   01-02-2016, 12:11

Ze względów proceduralnych postępowania są umarzane Wywozili leki, unikną odpowiedzialności?

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy uczestniczyli w odwróconym łańcuchu dystrybucji leków, unikną odpowiedzialności. Postępowania zostały umorzone z powodu niskiej szkodliwości społecznej czynu.

Znowelizowana w lipcu 2015 roku ustawa Prawo farmaceutyczne wprowadziła zmiany w prawie, które miało ograniczać nielegalny wywóz leków. Przed zmianą, każdy kto bez zezwolenia prowadził hurtownię farmaceutyczną, aptekę lub punkt apteczny, podlegał karze nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

W toku prac nad nowelizacją zniesiono karę pozbawienia wolności. Wprowadzono za to karę administracyjną, do 500 tys. zł, która może być nakładana nie tylko na osoby fizyczne, lecz także na spółki. Karze podlegać mają i ci, którzy zezwolenia nie posiadają, i ci, którzy co prawda je posiadają, ale działają wbrew jego warunkom. Kary nakłada Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Jak oceniali prawnicy, przedsiębiorcy łamiący prawo będą mogli otrzymać karę nie w rozumieniu prawa karnego, lecz administracyjnego. Ostrzegali, że to będzie skutkować umorzeniem postępowań karnych wszczętych w związku z naruszeniem przepisu 127 Pf ze względów proceduralnych.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, są tego przykłady. Sąd umorzył postępowanie, z powodu niskiej szkodliwości społecznej czynu, przeciwko właścicieli apteki, która nielegalnie odsprzedała leki za 45 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH