Zespół ds. Patriotyzmu Ekonomicznego dyskutował o aptekach

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   16-05-2016, 09:18

Zespół ds. Patriotyzmu Ekonomicznego dyskutował o aptekach

Obecnie jesteśmy zaangażowani w działania w kampaniach, w naszej ocenie - szkodliwych dla pacjenta i konsumenta. Chodzi na przykład o projekt "apteka dla aptekarza" - ocenia Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

12 maja 2016 roku w Sejmie RP odbyła się konferencja: "Podmioty niepubliczne w publicznej służbie zdrowia", zorganizowana przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, Wydział Administracji i Nauk Społecznych PW, Stowarzyszenie Centrum Społecznej Demokracji oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

- W naszej ocenie polska służba zdrowia to przede wszystkim dobro pacjenta. Chcemy, by było realizowane w trzech podstawowych wymiarach: przede wszystkim poprzez szybki dostęp do świadczeń bądź produktów farmaceutycznych, wysoką jakość usług oraz konkurencyjne, najniższe z możliwych ceny świadczeń i produktów farmaceutycznych - mówił w czasie konferencji Marcin Nowicki, wiceprezes ZPP.

- Po pierwsze, uważamy, że państwo i sektor publiczny nie powinno inwestować w tych obszarach, gdzie jest gotowy do inwestycji sektor prywatny. Drugi obszar to unikanie zamykania rynku. Obecnie jesteśmy zaangażowani w działania w kampaniach, w naszej ocenie - szkodliwych dla pacjenta i konsumenta - kontynuował przedstawiciel ZPP.

- Mówię tu o projektach typu "apteka dla aptekarza", gdzie jest próba zamykania rynku. To - według nas - niewłaściwy kierunek. Kolejne szkodliwe działanie to ograniczanie sprzedaży leków bez recepty poza aptekami.

Na konferencji byli obecni także przedstawiciele NRA: Marek Tomków i Michał Byliniak.

- Chcemy odczarować pewne pojęcia. Pamiętamy burzę medialną po słowach wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandy, że w związku z patologiami, które pojawiają się na rynku farmaceutycznym, chciałby wrócić do pomysłu zmiany struktury własnościowej tak, by uwzględniała 51 proc. udziałów farmaceuty - mówił Marek Tomków.

Obecnie ten rynek jest w całości sprywatyzowany, co nie oznacza, że nie wymaga kontroli państwa.

- Jest to rynek strategiczny i nie mogą nim rządzić praktyki monopolistyczne i biznesowe. Od 12 lat obowiązuje 1 procent, ale obecnie największa sieć posiada ponad 600 aptek, złączony w ponad 120 spółkach. Inna sieć, która jest funduszem zagranicznym, z siedzibą zarejestrowaną na Cyprze, ma już 4 proc. udział w rynku i zapowiada, że chce rozwijać się dalej. Obecnie 1 proc. rynku to ok. 140 aptek. Dzisiaj ten próg jest złamany przez prawie 1500 aptek - mówił wiceprezes NRA.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH