Źle wydrukowane recepty, problem dla aptekarzy

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   28-10-2011, 13:41

Źle wydrukowane recepty, problem dla aptekarzy

Farmaceuci informują, że lubelski oddział NFZ odbiera refundację aptekom, która została wypłacona na podstawie recept lekarskich wydrukowanych z numerem recepty w złym miejscu.

Błąd polega na umieszczeniu numeru recepty nie w jej nagłówku po prawej stronie słowa „Recepta”, a poniżej - w środku recepty.

Aptekarze obawiają się wydawać leki refundowane na podstawie takich recept. W razie kontroli i stwierdzenia nieprawidłowości przez NFZ, grozi im utrata refundacji.

Jednym z wyjaśnień prezentowanych przez farmaceutów może być błąd „techniczny”. Wymiary recepty są określone co do milimetra. Numer recepty zamiast znajdować się po prawej stronie napisu „Recepta” mógł przesunąć się lekarzowi na drukarce i został wydrukowany nieco niżej.  

Lubelski oddział NFZ potwierdza, że w województwie zostały zrealizowane recepty, które nie zawierały numeru recepty umieszczonego po prawej stronie napisu „Recepta”; numer recepty został umieszczony w dolnej części Rp, w której wypisywane są nazwy leków i wyrobów medycznych.

Płatnik tłumaczy swoje działania wymogami prawa. - W rozporządzeniu Ministra Zdrowia  z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich zawarte są przepisy o wzorze recepty uprawniającej do nabycia leku lub wyrobu medycznego bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością. Załącznik nr 6 do ww. rozporządzenia zawiera szczegółowe objaśnienia ustalające, w jakiej części recepty i w jakiej jej rubryce powinny być wpisane poszczególne dane niezbędne do ważności recepty. Zgodnie z pkt 12 litera b objaśnień do wzoru recepty – numer recepty powinien być umieszczony po prawej stronie napisu „Recepta”.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH