Zlikwidowano fabrykę nielegalnie produkowanych leków

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-09-2016, 09:01

Zlikwidowano fabrykę nielegalnie produkowanych leków W sprawie zatrzymano w sumie 14 osób

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali pod Bydgoszczą nielegalną fabrykę farmaceutyków, w tym leków na potencję. Podczas akcji zabezpieczono sterydy i sfałszowane leki o szacunkowej wartości ponad 17 mln zł.

Fałszywe preparaty przestępcy sprzedawali przez internet. Jak wynika z ustaleń policji, część gotowych produktów, jak również półfabrykaty, była sprowadzana z Chin kanałem przerzutowym przez Grecję, Wielką Brytanię oraz Rumunię.

Zdaniem śledczych zarówno różnice w składzie produkowanych w fabryce leków wobec oryginalnych produktów, jak i warunki, w jakich były produkowane, powodowały zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów.

Rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz w rozmowie z PAP zaznaczyła, że zlikwidowana pod Bydgoszczą fabryka jest nie tylko pierwszą fabryką w Europie, ale i największą dotąd zlikwidowaną na świecie.

Na miejscu policjanci znaleźli 48 maszyn różnego typu do produkcji fałszywych leków, m.in. wykrojniki, sitodrukarkę, tabletkarki, blistrownicę, mieszalniki. Dzięki nim przestępcy podrabiali leki czterech znanych koncernów farmaceutycznych.

W pomieszczeniach magazynowych ukryte były przejścia do kolejnych pomieszczeń produkcyjnych. – Zabezpieczyliśmy m.in. 430 tys. sterydów w ampułkach i tabletkach oraz 100 tys. tabletek na potencję o łącznej wartości czarnorynkowej ponad 17 milionów złotych – dodała rzeczniczka CBŚP.

Według szacunków śledczych sam sprzęt do podrabiania farmaceutyków wart był ponad 4 mln zł. Gang mógł wprowadzić na rynek podróbki warte co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych.

W sprawie zatrzymano w sumie 14 osób. W Prokuraturze Rejonowej Poznań-Grunwald, która nadzoruje śledztwo, przestępcom postawiono zarzuty kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób „poprzez produkcję, przechowywanie i odpłatne udostępnienie sfałszowanych produktów leczniczych, a także import gotowych produktów leczniczych i substancji czynnych". Odpowiedzą oni też za wprowadzanie do obrotu produktów leczniczych.

Zatrzymań dokonano w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i śląskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH