Zmiana ustawy o izbach aptekarskich w zakresie odpowiedzialności zawodowej

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   18-07-2013, 10:58

20 lipca br. wejdzie w życie znowelizowana ustawa o izbach lekarskich w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 29 czerwca 2010 roku. Wyrok dotyczył izb lekarskich i trybu odwoływania się od orzeczeń sądów lekarskich.

Trybunał za niezgodne z Konstytucją RP uznał przede wszystkim brak możliwości odwołania się od orzeczeń sądów korporacyjnych do sądów powszechnych. Wprowadzona zmiana całkowicie zmienia dotychczasowy system sądownictwa korporacyjnego, w tym w izbach aptekarskich, których dotyczy art. 3 ustawy - przypomina mec. Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Zmiana wprowadza całkowicie nową filozofię odpowiedzialności korporacyjnej - zamiast dotychczasowej apelacji od części orzeczeń do Sądu Apelacyjnego (zawieszenie i pozbawienie prawa wykonywania zawodu) i stosowanie przepisów procedury cywilnej wprowadzono kasację do Sądu Najwyższego i stosowanie przepisów procedury karnej w stosunku do wszystkich orzekanych kar.

Poszerzono katalog pełnomocników zarówno dla obwinionych farmaceutów jak też, co jest nowością, poszkodowanych lub zagrożonych działaniem farmaceuty, i tak, może to być nie więcej niż dwóch farmaceutów członków izby aptekarskiej, adwokatów, radców prawnych.

Wprowadzono przymus adwokacko - radcowski przy sporządzaniu i wnoszeniu kasacji, nie można będzie wnosić ich samodzielnie, jest to związane z dużym stopniem sformalizowania skargi kasacyjnej.

Od 20 lipca 2013 r. nowe sprawy będą już prowadzone według nowych zasad. Sprawy, które zostały wszczęte i nie zostały prawomocnie zakończone będą prowadzone według dotychczasowych przepisów.

Więcej: http://katowice.oia.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH