Zmiany mają na celu pionizację struktury sanepidu

PRAWO

Autor: rp.pl, RZ/rynekaptek.pl   28-09-2016, 11:35

Zmiany mają na celu pionizację struktury sanepidu Władze samorządowe zachowają jedynie prawo do informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego na ich terenie.

Zmiana, która ma wejść w życie w 2017 roku zakłada, że powiatowi inspektorzy sanitarni będą powoływani przez wojewódzkich, a ci natomiast przez Głównego Inspektora Sanitarnego – podaje Rzeczpospolita.

Główny Inspektor Sanitarny ma podlegać ministrowi zdrowia, który będzie też podmiotem tworzącym dla wszystkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Gazeta informuje, że władze samorządowe zachowają jedynie prawo do informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego na ich terenie. Nie będą mogły jednak żądać od sanepidu podjęcia konkretnych działań.

W przypadku inspektorów powiatowych przejmą oni nadzór nad podmiotami, dla których organem założycielskim jest powiat.

Dotychczas sprawowali ją inspektorzy wojewódzcy, co wiązało się ze znacznymi stratami czasu i pieniędzy na dojazdy do obiektów oddalonych od miast wojewódzkich.

Inspektorzy zyskają też prawo do rejestracji obrazu i dźwięku podczas kontroli.

We wtorek (27 września) Rządowe Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jak uzasadniono w projekcie, nowelizacja ma na celu przywrócenie pionowego podporządkowania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Funkcjonowanie PIS w warunkach zespolenia z administracją rządową w województwie i w powiecie w latach 1999-2001 oraz 2010-2015, jak również doświadczenia działań organów Inspekcji wynikające z decyzji podejmowanych bezpośrednio przez Głównego Inspektora Sanitarnego dowodzą, że jedynie pionowa struktura umożliwia Ministrowi Zdrowia sprawowanie skutecznego nadzoru w zakresie zdrowia publicznego oraz podejmowanie decyzji umożliwiających bezzwłoczne i adekwatne do zagrożenia działanie służb sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH