Zmiany w funkcjonowaniu CEIDG

PRAWO

Autor: CEIDG/ rynekaptek.pl   09-06-2016, 10:42

Zmiany w funkcjonowaniu CEIDG

W maju 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dokument ten wprowadza pakiet istotnych zmian w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Rejestr CEIDG działa od 1 lipca 2011 r. Jego zadaniem jest ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, udostępnianie o nich informacji oraz umożliwienie ustalenia terminu i zakresu zmian wpisów.

Zmiany zakładają m.in. możliwość "rezygnacji" z wpisu w CEIDG. Osoba, która nie podjęła działalności gospodarczej, pomimo wpisania do CEIDG, będzie miała możliwość złożenia wniosku o wpis informacji o niepodjęciu działalności gospodarczej. 

Nastąpiło też rozszerzenie danych kontaktowych.

Daną podlegającą wpisowi do CEIDG będą dane kontaktowe przedsiębiorcy, w szczególności adres poczty elektronicznej, strony internetowej, numer telefonu, o ile dane te zostały zgłoszone we wniosku. Jest to katalog otwarty, a zatem przedsiębiorca może podać także inne dane kontaktowe. Do decyzji przedsiębiorcy będzie pozostawiony wybór ujawnienia tych danych we wpisie – czy chce by numer telefonu był widoczny we wpisie, czy też służył jedynie do kontaktu z administracją.

Zmiany zakładają rozszerzenie katalogu danych podlegających wpisowi i informacji wpisywanych do CEIDG z urzędu oraz uproszczenie procedury sprostowania wpisu.

Nowela określa też zasady automatycznego wykreślenia z CEIDG, a także kwestie związane z tytułem prawnym do lokalu.

Nastąpiły też zmiany procedury wpisu do rejestru. Przedsiębiorcy, którzy nie uzupełnią w ciągu 2 lat wpisu o swój numer PESEL, zostaną automatycznie wykreśleni z CEIDG.

Więcej: https://prod.ceidg.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH