Zmiany w IOWISZ coraz bliżej - projekt noweli przeszedł przez komisję

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-04-2018, 08:22

Zmiany w IOWISZ coraz bliżej - projekt noweli przeszedł przez komisję Zaproponowane zmiany mają m.in. poszerzyć dostęp do opiniowania celowości inwestycji dla podmiotów leczniczych (fot. archiwum)

O opinię w sprawie planowanych inwestycji będą mogły występować podmioty świadczące inne rodzaje opieki medycznej - np. rehabilitację czy opiekę długoterminową - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy dot. IOWISZ, który we wtorek (10 kwietnia) pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z pieniędzy publicznych dotyczy Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ).

Zaproponowane zmiany mają m.in. poszerzyć dostęp do opiniowania celowości inwestycji dla podmiotów leczniczych. Dotychczas o wydanie opinii mogły się ubiegać szpitale, podmioty świadczące ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i podstawową opiekę zdrowotną. Po zmianach o opinię będą mogły występować podmioty świadczące inne rodzaje opieki medycznej, np. rehabilitację lub opiekę długoterminową.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala poinformowała na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, że w latach 2016-2018 złożono 1426 wniosków, 213 - do ministra zdrowia, a 1213 do wojewodów. Łącznie - jak podkreśliła wiceminister - wydano 978 opinii, z czego 833 było pozytywnych.

Głowala powiedziała, że "możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie opinii o celowości inwestycji będzie miała charakter obligatoryjny".

Zaznaczyła, że obowiązek przedłożenia wniosku nie będzie dotyczył inwestycji, która ma być sfinansowana lub współfinansowana z dotacji w wysokości nie wyższej niż milion złotych, uzyskanej przez podmiot leczniczy podlegający ministrowi obrony narodowej lub ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

W dyskusji nad projektem Beata Małecka-Libera (PO) oceniła, że ma on na celu "scentralizowanie ochrony zdrowia". Posłanka pytała, dlaczego o opinie nie będą mogły występować wszystkie podmioty lecznicze. "Nie ma np. stomatologii, nie ma medycyny pracy" - wymieniła.

Wiceminister podkreśliła, że "opinia IOWISZA, która przekłada się później na konkretne oceny, jest oparta o mapy potrzeb zdrowotnych". Jak powiedziała, w zakresie medycyny pracy i stomatologii nie określono takich potrzeb. Zapowiedziała jednocześnie, że MZ będzie stopniowo włączać te dziedziny, "dla których mapy potrzeb zdrowotnych są utworzone".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH