Zmiany w kodeksie pracy w zakresie umów terminowych

PRAWO

Autor: OIA Warszawa/ rynekaptek.pl   23-02-2016, 10:41

Zmiany w kodeksie pracy w zakresie umów terminowych Zmiany w przepisach prawa pracy

Od 22 lutego 2016 r. wchodzą w życie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy dotyczące m.in. zatrudniania pracowników na podstawie umowy na czas określony. Po upływie 33 miesięcy umowa staje się zatrudnieniem na czas nieokreślony.

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy na czas określony. Przy czym, zatrudnienie na czas określony nie będzie mogło przekroczyć 33 miesięcy, niezależnie od tego, czy będzie to jedna umowa czy kilka kolejnych umów terminowych.

Jeśli w tym dniu pracownik będzie zatrudniony na podstawie umowy terminowej zawartej wcześniej, to będzie się ona liczyła, jako pierwsza lub jako druga, jeżeli była drugą umową terminową. Nie ma znaczenia dla ustalenia liczby umów, czy były między nimi przerwy i jak długie. Zawarcie czwartej umowy terminowej będzie równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony. Natomiast po upływie 33 miesięcy zatrudnienia na umowę na czas określony przekształci się ona z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony.

Powyższe ograniczenia nie będą dotyczyły następujących sytuacji zawarcia umowy na czas określony:

1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,

- jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

W umowie o pracę będzie trzeba określić ten cel lub okoliczności przypadku zawarcia takiej umowy, przez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy.

Pracodawca będzie zobowiązany do zawiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy z przyczyny podanej w pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni od dnia jej zawarcia.

Z katalogu umów terminowych wykreślono umowy zawierane na czas wykonania określonej pracy oraz umowy na zastępstwo (te ostatnie będą mogły być zawierane na warunkach określonych wyżej jako umowy na czas określony). Zgodnie ze znowelizowanym art. 25 § 1 Kodeksu pracy pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na umowę o pracę na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH