Zmiany w prawie odstraszą lekarzy od wypisywania recept ze zniżką?

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   22-10-2015, 09:18

Zmiany w prawie odstraszą lekarzy od wypisywania recept ze zniżką? Czy karanie za pomyłki w receptach to dobra metoda - zastanawiają się lekarze

Lekarze nie będą już musieli podpisywać umów z NFZ na wystawianie recept ze zniżką. Ale pomyłki będą surowiej karane niż obecnie. Kara pieniężna będzie mogła być równa kwocie, jaką pacjent zapłacił za refundację wraz z odsetkami od dnia wystawienia recepty.

Za kilka tygodni wchodzi w życie nowela ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Zmienione przepisy, oprócz tego, że dadzą podstawy techniczne do wprowadzenia e-recept czy e-zwolnień, zmienią też sytuację lekarzy. I to znacząco. Zwłaszcza tych, którzy prowadzą prywatne gabinety, nie mając kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – pisze rp.pl.

Zmiana polega na tym, że lekarze będą mogli wypisywać chorym recepty ze zniżką już bez żadnej umowy z NFZ. Lekarze długo walczyli o zniesienie umów. Podkreślali, że możliwość kupna refundowanego leku to prawo ubezpieczonego pacjenta, a nie lekarza.

Ale coś za coś. Teraz lekarze będą częściej kontrolowani. Nawet gdy lekarz wyda tylko jedną receptę ze zniżką, kontrolerzy NFZ będą mieli prawo sprawdzić dokumentację medyczną pod kątem tego, czy słusznie przyznał pacjentowi refundację.

Jeśli lekarzowi zdarzy się pomyłka, to zostanie surowo ukarany. Będzie musiał zwrócić nienależną pacjentowi kwotę refundacji wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wykupienia recepty. Przewidziano też ustawową karę pieniężną w kwocie odpowiadającej refundacji.

– Te kary jeszcze bardziej odstraszą lekarzy od wypisywania recept ze zniżką. A NFZ będzie oszczędzał. O pomyłkę na recepcie naprawdę nietrudno. Lekarz musi sprawdzać, czy pacjentowi w danym schorzeniu przysługuje lek ze zniżką, a dodatkowo, jaka jest ta zniżka – twierdzi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH