Zmiany w prawie spadkowym

PRAWO

Autor: ŚIA/ rynekaptek.pl   19-08-2015, 12:36

Zmiany w prawie spadkowym Zmiany w prawie spadkowym dotyczą też aptekarzy

17 sierpnia 2015 weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o notariacie wprowadzająca istotne zmiany na korzyść spadkobierców - informuje mec. Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Ustawa wprowadza m.in. zasadę odpowiedzialności za długi zmarłego tylko do wysokości przejętego majątku - tj. z dobrodziejstwem inwentarza. Dotychczas zasadą było przyjęcie spadku w sposób prosty, gdzie spadkobiercy wielokrotnie nie zdawali sobie sprawy z ilości i wysokości długów przyjętych po zmarłym - opisuje mecenas Szulc na stronie ŚIA.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza wymagało złożenia oświadczenia woli w tym zakresie. Nowelizacją ustawy to przejęcie spadku wprost będzie wymagało złożenia oświadczenia przez spadkobierców. Bez zmian pozostała kwestia odrzucenia spadku, która wymaga również złożenia oświadczenia przez spadkobiercę.

Nowelizacją ustawy wprowadzono instytucję wykazu inwentarza, który to mogą przygotować samodzielnie spadkobiercy, zapisobiercy windykacyjni oraz wykonawca testamentu. Tym samym spadkobiercy nie będą musieli korzystać z usług komornika sądowego, który dotychczas sporządzał odpłatnie spis inwentarza. Wykaz inwentarza można przedłożyć zarówno w sądzie, jak i u notariusza, według wzoru ustalonego przez ministra sprawiedliwości w rozporządzeniu.

W dniu 17 sierpnia 2015 roku weszło w życie również Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego (Dz.Urz. UE L201/107; 27.7.2012), które wprowadza jednolite na terenie Unii Europejskiej zasady ustalania sądów właściwych do rozstrzygania spraw spadkowych i prawa właściwego - czyli prawa państwa, które ma mieć zastosowanie w danej sprawie spadkowej. Rozporządzenie ma zastosowanie z wyjątkiem Danii, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii.

Wszystkie kwestie dotyczące spadku po danej osobie będą rozstrzygane przez sądy tylko jednego państwa członkowskiego, w oparciu o przepisy tylko jednego prawa. Spadkodawca do rozpoznania sprawy może wybrać jako prawo właściwe prawo państwa swojego obywatelstwa, co umożliwia spadkobiercom wybór sądów tego państwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH