Zmiany w przepisach o suplementach bez okresów przejściowych

PRAWO

Autor: DZP/ rynekaptek.pl   20-01-2016, 10:14

Zmiany w przepisach o suplementach bez okresów przejściowych 14 dni na spełnienie wymagań to za mało

Czy jest możliwa zmiana składu suplementu diety i jego oznakowania w 14 dni? Najnowszy projekt rozporządzenia MZ zdaje się wychodzić z takiego założenia - zauważa mec. Michał Tracz z kancelarii DZP.

Dodaje, że w propozycji nowelizacji zawarto rewolucyjne wymogi dotyczące m.in. minimalnej zawartości witamin i składników mineralnych. Bez żadnych okresów przejściowych.

Wspomniane zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia MZ ws. składu oraz oznakowania suplementów diety. Do 5 lutego br. trwają konsultacje społeczne. Dokument został umieszczony na stronie RCL 31 grudnia 2015 r.

W propozycji Ministra Zdrowia zawarte zostały kontrowersyjne rozwiązania, które jeżeli zostałyby przyjęte w obecnej wersji, miałyby daleko idące skutki dla producentów suplementów diety.

Wprowadzenie minimalnych poziomów witamin i minerałów w suplementach diety dopuszczonych do obrotu na polskim rynku – nie mniej niż 15% RWS – takie rozwiązanie mogłoby uderzać np. w suplementy diety w których witaminy są stosowane w małych ilościach, jako substancje konserwujące.

Stosowanie w oznakowaniu suplementów diety wyłącznie RWS a nie ZDS – obecnie kwestia umieszczania oznaczenia ZDS/RWS na suplementach diety jest kontrowersyjna. Na pewno warto podejmować działania mające slużyć rozstrzygnięcie tej wątpliwości. Jednakże proponowane rozwiązanie jest wątpliwe z perspektywy zgodności z dyrektywą 2002/46/WE w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do suplementów żywnościowych, która przykładowo w art. 6 ust. 3 pkt b oraz art. 8 ust. wyraźnie odnosi się porcji zalecanej do dziennego spożycia (ZDS).

Jednak za najbardziej kontrowersyjny punkt prawnik uważa zapis o wejściu w życie powyższych zmian po 14 dniach od ogłoszenia, bez żadnego okresu przejściowego na wyprzedanie zapasów produktów nie spełniających nowych wymagań.

W obecnym brzmieniu nowelizacji przedsiębiorcy powinny się zastosować do nowych wymogów już po upływie dwóch tygodni od publikacji rozporządzenia. Dokonanie reformulacji produktów oraz zmiana opakowań w tak krótkim czasie w praktyce może okazać się niewykonalna. Czyżby jedyną alternatywą miało być spalenie produktów?

Na koniec, warto jednak odnotować pozytywny fakt ponad miesięcznego okresu na wypowiedzenie się strony społecznej odnośnie projektu. Jest to pozytywna niespodzianka w stosunku do wielu minionych konsultacji społecznych, które trwały np. kilka dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH