Zmiany w zakresie sprzedaży wysyłkowej leków na niekorzyść konsumenta

PRAWO

Autor: Dominik Jędrzejko/ rynekaptek.pl   29-04-2015, 07:34

Zmiany w zakresie sprzedaży wysyłkowej leków na niekorzyść konsumenta Zmiany w wysyłkowej sprzedaży leków

3 maja 2015 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wysyłkowej sprzedaży leków. Mimo wyraźnego wyłączenia wysyłkowej sprzedaży leków spod przepisów ustawy o prawach konsumenta, nie całkiem można zignorować wymogi dotyczące uprawnień konsumenckich - uważa mecenas Dominik Jędrzejko, specjalizujący się w obsłudze podmiotów gospodarczych prowadzących obrót konsumencki.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 7 u.p.k. jej przepisów nie stosuje się do umów dotyczących usług zdrowotnych świadczonych przez pracowników służby zdrowia pacjentom w celu oceny, utrzymania lub poprawy ich stanu zdrowia, łącznie z przepisywaniem, wydawaniem i udostępnianiem produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, bez względu na to, czy są one oferowane za pośrednictwem placówek opieki zdrowotnej. Oznacza to, że dla tego typu transakcji wyłączone zostaje nie tylko uprawnienie do odstąpienia od umowy, ale również inne obowiązki informacyjne na etapie poprzedzającym zawarcie umowy, jak również po jej zawarciu.

Zgodnie z art. 37 aa) ustawy z dnia 6 września 2001 Prawo Farmaceutyczne sprzedażą wysyłkową produktów leczniczych jest umowa sprzedaży produktów leczniczych zawierana z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość(…). 

Zgodnie z art. 68 ust. 3 Prawa Farmaceutycznego dopuszcza się prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, a upoważnienie do wydania odpowiednich przepisów wykonawczych ustawa przekazuje Ministrowi Zdrowia.

Warto zaznaczyć, że nie ma ustawowego zakazu prowadzenia przez aptekę sprzedaży (w tym wysyłkowej) innego towaru o ile mieści się on w zakresie art. 72 ust. 5 Prawa Farmaceutycznego (m.in. wyroby medyczne,  środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, suplementami diety, środki kosmetyczne, jednak z wyłączeniem kosmetyków przeznaczonych do perfumowania lub upiększania, środki higieniczne, przedmioty do pielęgnacji niemowląt i chorych, środki dezynfekcyjne stosowane w medycynie).

Ostatnia nowelizacja Prawa Farmaceutycznego (obowiązująca od 8 lutego 2015 r.) wprowadziła również zasadę, że produkty lecznicze wydawane z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego w ramach wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych nie podlegają zwrotowi, co nie dotyczy produktu leczniczego, zwracanego aptece ogólnodostępnej lub punktowi aptecznemu z powodu wady jakościowej, niewłaściwego wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH