Zmiany w zasadach zawierania umów o pracę na czas określony

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   20-06-2011, 16:35

Ustawa z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców zmieniła zasady zawierania umów na czas określony.

Część przepisów ustawy ma zastosowanie do wszystkich przedsiębiorców – do nich należy art. 13 ustawy. Od 21 sierpnia 2011r. rygory wejdą w życie gdyż minie 24 miesiące od wejścia ustawy w życie.

Zgodnie z jego treścią umowa na czas określony zawarta może być na okres nie dłuższy niż 24 i łączny czas zawierania umów na czas określony również nie może przekraczać 24 miesięcy.

Dotyczy to oczywiście umów zawieranych pomiędzy tymi samymi stronami, w przypadku gdy kolejne przerwy pomiędzy kolejnymi umowami będą mniejsze niż 3 miesiące – informuje mecenas Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Ustawodawca zniósł równocześnie limit z art. 25 kodeksu pracy i można zawrzeć nieograniczoną liczbę umów na czas określony, ale nie dłużej niż 24 miesiące.

Ustawa obowiązuje do dnia 31 grudnia 2011r. W przypadku, w którym umowa na czas określony została zawarta przed wejściem w życie ustawy, a jej upływ następuje po dniu 31 grudnia 2011, stosuje się do niej ogólne przepisy kodeksu pracy.

Ustawa nie określa sankcji za zawieranie umów na okres przekraczający 24 miesiące. Nie wiadomo więc jaka będzie praktyka. Istnieje możliwość, że taka umowa może się  stać przedmiotem postępowania przed sądem pracy i np. zostać uznana za zawartą na czas nieokreślony, co spowoduje możliwe kłopoty dla obu stron umowy (czasem pracownik oczekuje na koniec umowy terminowej, aby odejść z pracy, a pracodawca może chcieć go zatrzymać).

W praktyce nie jest to problem szczególnie istotny, z samej ustawy nie wprowadzono automatycznego przekształcania umów, jednak w czasie kontroli PIP pracodawca oczywiście może zostać ukarany mandatem.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-4142.html
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH