Zmiany zapobiegną wywozowi leków?

PRAWO

Autor: LJ, RCL/ rynekaptek.pl   05-04-2018, 13:02

Zmiany zapobiegną wywozowi leków? Chodzi o zmiany w art. 96 ustawy Prawo farmaceutyczne. W zamiarze autorów ustawy, mają one "uszczelnić" obrót tymi produktami (fot. archiwum)

Podpisana przez Prezydenta ustawa o e-recepcie, poza przepisami dotyczącymi zastępowania recept papierowych tymi elektronicznymi, modyfikuje też niektóre przepisy dotyczące wystawiania zapotrzebowania na leki przez podmioty wykonujące działalność leczniczą.

Chodzi o zmiany w art. 96 ustawy Prawo farmaceutyczne. W zamiarze autorów ustawy, mają one "uszczelnić" obrót lekami.

W ustawie wprowadzono m.in. spis informacji, jakie musi zawierać zapotrzebowanie na leki. Jednym z elementów jest oświadczenie kierownika podmiotu wykonującego działalność leczniczą, potwierdzające, że ujęte w wystawionym zapotrzebowaniu produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne zostaną wykorzystane wyłącznie w celu udzielenia pacjentowi świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie wykonywanej działalności leczniczej oraz że takie same produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, nabyte na podstawie poprzednich zapotrzebowań, zostały wykorzystane wyłącznie w powyżej określonym celu.

Takie oświadczenie dotyczy też osoby uprawnionej do wystawiania recept podpisującej zapotrzebowanie.

Oświadczenia te składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń na podstawie art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. Składający oświadczenia są obowiązani do zawarcia w nich klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Zapotrzebowanie jest realizowane za pełną odpłatnością. Termin ważności zapotrzebowania wynosi 14 dni od dnia jego wystawienia.

Ponadto podmiot wykonujący działalność leczniczą jest zobowiązany prowadzić ewidencję zapotrzebowań. Zapotrzebowania przechowuje się przez okres 5 lat, licząc od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zapotrzebowanie zostało wystawione.

Podmiot wykonujący działalność leczniczą umożliwia wgląd do ewidencji zapotrzebowań organom Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej oraz, na ich żądanie, przekazuje ich kopie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH