ZPP krytycznie o ograniczeniu sprzedaży pozaaptecznej

PRAWO

Autor: MS/rynekaptek.pl   20-01-2017, 14:11

ZPP krytycznie o ograniczeniu sprzedaży pozaaptecznej ZPP krytycznie ocenił projekt Rozporządzenia MZ w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych do obrotu pozaaptecznego

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ocenił w całości negatywnie projekt rozporządzenia MZ w sprawie kryteriów klasyfikacji leków, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego.

Jak podkreśla ZPP podstawowym celem omawianego projektu jest modyfikacja obecnie obowiązujących kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz sklepach ogólnodostępnych.

Według zapewnień projektodawcy, kryteria które podlegały modyfikacji zostały ustalone z uwzględnieniem postępu naukowego oraz wniosków ekspertów reprezentujących różne specjalności medyczne. Wynikiem tychże ustaleń, które to projektodawca uznaje za celowe, będzie autoryzacja do wytworzenia zupełnie nowych wykazów produktów leczniczych, które będą mogły być dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych i w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego.

W ocenie ZPP cel drastycznych ograniczeń w obrocie pozaaptecznym lekami bez recepty jest czysto biznesowy i ma na celu poprawę sytuacji finansowej aptekarzy kosztem wszystkich pozostałych uczestników tego rynku, w tym pacjentów.

W piśmie przesłanym do redakcji ZPP podkreśla, że na początku 2016 roku debata medialna została całkowicie zdominowana przez Naczelną Izbę Aptekarską i wydaje się, że całej narracji uległo niestety Ministerstwo Zdrowia, które zadeklarowało chęć wsparcia korporacji aptekarskiej w dążeniu do ograniczania konkurencji ręką regulatora.

"W szczególności krytycznie należy ocenić fakt, że w przedmiotowym projekcie Rozporządzenia lista substancji dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego została ograniczona do tego stopnia, że 90 proc. aktualnego asortymentu będzie musiało zniknąć z rynku. W swoim uzasadnieniu Ministerstwo Zdrowia powołuje się na nadmierne spożywanie leków przez Polaków, ale zamiast wprowadzić w tym zakresie realną zmianę, a taka może nastąpić tylko poprzez zmianę świadomości i edukację, dużo łatwiej jest wprowadzić kolejne zakazy" - czytamy w stanowisku ZPP.

W dalszej części pisma Związek zwraca uwagę na fakt, że projekt rozporządzenia został skonstruowany w taki sposób, że tracą wszyscy, zyskują tylko aptekarze.

- Można wnioskować, że nie mają tu znaczenia utrudnienia dla pacjentów - konsumentów skoro dzięki takim rozwiązaniom jest szansa na zwiększenie przychodów aptek. Aby aptekarze mogli zyskać trzeba było jednak komuś zabrać więc należy zdawać sobie sprawę, że Ministerstwo Zdrowia tym projektem uderzy w polski sektor małych i średnich przedsiębiorstw - podkreśla ZPP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH