ZUS: coraz skuteczniejsza kontrola zwolnień lekarskich

PRAWO

Autor: JJ/rynekaptek.pl   17-05-2011, 15:50

Ponad 41 mln wstrzymanych bądź cofniętych świadczeń chorobowych z ubezpieczenia społecznego. To efekt przeprowadzonej przez ZUS w pierwszym kwartale tego roku kontroli zwolnień lekarskich.

Uprawnienia do kontroli zwolnień lekarskich daje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ZUS prowadzi kontrolę zarówno prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

Tylko w zakresie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy ZUS stwierdzili, że 9,7 tys. osób przebywających na zwolnieniu lekarskim w I kwartale tego roku było zdolnych do pracy. W efekcie wstrzymano tym osobom dalszą wypłatę zasiłku chorobowego na łączną kwotę 2,4 mln zł, która objęła okres 50,5 tys. dni.

Z kolei w ramach przeprowadzonej od stycznia do marca kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich kontrolerzy ZUS pozbawili prawa do zasiłku chorobowego 741 osób. Skutkowało to cofnięciem wypłaty świadczeń na kwotę 717 tys. zł.

ZUS kończy także przygotowania do wdrożenia tzw. e-zwolnień, wystawianych on-line. System ma zostać przekazany do użytkowania na przełomie roku 2011 i 2012.

Z Jednej strony lekarze nie będą musieli wypełniać papierowych druków, a jedynie w systemie przekażą zwolnienie do ZUS, a ten wyśle je do pracodawcy. Chory, na własne żądanie otrzyma zaświadczenie, że jest... chory, ale właściwie nie będzie mu już ono do niczego potrzebne. Nowy system umożliwi większą kontrolę nad zwolnieniami, zwłaszcza tych nieobecnych w pracy chorujących zaledwie kilka dni.

- Największa ilość zwolnień lekarskich, to zwolnienia do 7 dni. Obowiązek zgłoszenia zwolnienia chorobowego również wynosi do 7 dni. Nie ma więc za bardzo dzisiaj możliwości skontrolowania osoby, która jest na takim krótkoterminowym zwolnieniu, ponieważ zanim ta informacja do nas dotrze, ta osoba jest już z powrotem w pracy - mówi Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS.

- Po wdrożeniu systemu e-zwolnień, ZUS informację o chorujących krótkoterminowo będzie miał natychmiast, i natychmiast będzie miał tym samym możliwość przeprowadzenia kontroli - dodaje Andrusiewicz.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH