Zwierzęta w badaniach klinicznych: polska ustawa zawiera niedopatrzenia

PRAWO

Autor: NIK/ rynekaptek.pl   05-07-2016, 14:45

Zwierzęta w badaniach klinicznych: polska ustawa zawiera niedopatrzenia NIK przyjrzy się, jak naukowcy postępują ze zwierzętami laboratoryjnymi

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, czy obowiązujące od roku przepisy wpłynęły na poprawę ochrony zwierząt wykorzystywanych w badaniach laboratoryjnych.

Od 27 maja 2015 roku obowiązuje nowa ustawa o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Jest ona wdrożeniem unijnej dyrektywy, która miała na celu maksymalne złagodzenie cierpienia zwierząt poddawanych eksperymentom. Jej główna idea sprowadza się do zastępowania, ograniczania oraz takiego udoskonalania doświadczeń, by były one jak najmniej dotkliwe (ang. replacement, reduction, refinement - stąd skrót: zasada 3R).

- Nowa ustawa raczej pogorszy sytuację zwierząt wykorzystywanych w badaniach laboratoryjnych. Przed wszystkim z unijnej dyrektywy regulującej takie badania wyłączone zostało zupełnie zabijanie zwierząt dla celów naukowych - uważa prof. Andrzej Elżanowski z Polskiego Towarzystwa Etycznego.

Według Elżanowskiego to zwycięstwo lobby medycznego i duże pole do nadużyć. Profesor zaznacza jednak, że dyrektywa to tylko minimum koniecznych do wdrożenia regulacji i nic nie stało na przeszkodzie, by krajowa ustawa je rozszerzyła.

Nowe przepisy nie zapewniły też komisjom etycznym właściwości kontrolnych. Eksperci długo dyskutowali o tym problemie. Za ochronę zwierząt laboratoryjnych odpowiada powiatowy lekarz weterynarii, jednak w praktyce jest on zbyt mocno obciążony innymi zadaniami. Z kolei Lokalne Komisje Etyczne do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach nie mają wglądu w to, co dzieje się ośrodkach badawczych.

- Doświadczenia na zwierzętach są związane z cierpieniem, ale naszą misją jest jego maksymalne ograniczenie - mówił podczas panelu zorganizowanego przez NIK, Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski. - Dlatego zapraszam członków lokalnych komisji etycznych do wspólnych kontroli w ośrodkach naukowych.

Tu jednak na przeszkodzie może znów stanąć nowa ustawa, która nie przewiduje dla członków komisji takiego trybu pracy. Mówiła to tym Anna Gdula z Fundacji LEX NOVA: - Komisje w myśl przepisów pracują wyłącznie na dokumentach, z kolei lokalni lekarze weterynarii mogą być nieprzygotowani do poprawnej oceny tego, co się dzieje ze zwierzętami podczas eksperymentu naukowego.

Prof. Alicja Józkowicz z Komitetu Biotechnologii PAN ocenia, że nowa ustawa zmieniła przede wszystkim stopień sprawozdawczości. - Mamy teraz dużo więcej dokumentów. Ale czy wpływa to na dobrostan zwierząt? Osobiście wątpię.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH