Zwolnić z podatku wszystkie leki sprzedawane wyłącznie w aptece

PRAWO

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   10-02-2016, 08:41

 Zwolnić z podatku wszystkie leki sprzedawane wyłącznie w aptece Aptekarze są przeciwni podatkowi od sprzedaży leków w aptekach

Niedopuszczalne jest obciążanie podmiotów prowadzących apteki, będące placówkami ochrony zdrowia publicznego, dodatkowymi podatkami przewidzianymi w projekcie ustawy o sprzedaży detalicznej - pisze prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, w liście do ministra finansów.

"Zwracam uwagę, że zaopatrzenie ludności w leki stanowi jeden z elementów składających się na całość świadczeń zdrowotnych realizowanych w celu poprawy zdrowia i nie ogranicza się jedynie do leków refundowanych. Istotnym czynnikiem w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów jest również dostępność do produktu leczniczego wydawanego na podstawie recepty, niepodlegającego refundacji, a także leku wydawanego bez recepty z zapewnieniem możliwości porady farmaceuty, który legitymując się stosownym wykształceniem, uprawniony jest do wydania leku na podstawie informacji pozyskanych od pacjenta w trakcie udzielania usługi farmaceutycznej" - pisze szefowa NRA.

Dodaje: - Zaznaczyć należy, że lek nie jest zwykłym towarem, a jego sprzedaż nie stanowi zwykłej transakcji handlowej. Prowadzenie apteki wymaga spełnienia szczególnych warunków, w tym lokalowych, gwarantujących odpowiednią jakość i bezpieczeństwo wydawanego produktu. Obowiązujące prawo zobowiązuje również przedsiębiorcę do zatrudnienia wykwalifikowanego personelu.

Przypomina też, że rozkład godzin pracy apteki ogólnodostępnej nie jest dowolnie ustalany przez podmiot ją prowadzący i musi być dostosowany do potrzeb pacjentów, gwarantując dostępność do świadczeń realizowanych w aptece również w nocy oraz w niedzielę i dni ustawowo wolne od pracy.

"Apteka, jako placówka ochrony zdrowia publicznego, nie może być nastawiona na maksymalizację zysku, ponieważ cele jej działalności są korygowane przez ustawowe zadanie w postaci zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń w celu ratowania ich życia i zdrowia" - pisze Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podkreślając, że taka formuła działania tej placówki wyklucza możliwość jednakowego jej traktowania z pozostałymi placówkami handlu detalicznego.

Wyklucza również możliwość jednakowego traktowaniu znajdującego się tam towaru z towarem zawartymi w innych placówkach oraz przychodu osiąganego w tych placówkach z przychodem osiąganym przez inne podmioty.

"W związku z powyższym wnoszę o wyłączenie z zakresu obowiązywania ustawy, przychodu osiąganego przez apteki z tytułu sprzedaży leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, które mogą być sprzedawane wyłącznie w aptece" - wnioskuje szefowa NRA, proponując zmiany w przepisach projektu ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH