Zwolnił farmaceutkę, gdy była na chorobowym

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   03-01-2017, 14:44

Zwolnił farmaceutkę, gdy była na chorobowym Sąd przyznał odszkodowanie aptekarce, które będąc na zwolnieniu lekarskim, otrzymała wypowiedzenie o pracę

Ponad 12 tys. zł odszkodowania ma otrzymać farmaceutka, która podczas pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, otrzymała od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Zdaniem Sądu, zwolnienie stanowiło naruszenie przepisów Kodeksu pracy.

Sprawę farmaceutki, która zajmowała stanowisko asystenta – magistra farmacji w jednej z aptek w oparciu o umowę o pracę na czas określony, opisuje DGP.

Pod koniec stycznia 2016 roku kobieta zachorowała. Jej stan zdrowia był na tyle poważny, że otrzymała od lekarza dwutygodniowe zwolnienie lekarskie.

Następnego dnia o fakcie tym, telefonicznie poinformowała bezpośrednią przełożoną - kierowniczkę apteki. Druk zwolnienia, z zachowaniem kodeksowego terminu, wysłała do pracodawcy za pośrednictwem poczty.

Sprawa dotyczy tego, że pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, prezes firmy chciał rozwiązać łączącą go z farmaceutką umowę zatrudnienia.

Pomimo wiedzy o przyczynach nieobecności, pismem z dnia 29 stycznia 2016 roku wypowiedział umowę o pracę z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Pismo zostało doręczone kobiecie pocztą, w dniu 3 lutego 2016 roku.

Dzień wcześniej mężczyzna podczas obecności w aptece pytał farmaceutkę czy" jutro będzie w pracy". Zapewniła, że tak. Dlatego przełożył zamiar zwolnienia.

Pracodawca dowiedziawszy się kolejnego dnia o nieobecności pracownicy, uznał, że przedłożone przez nią zwolnienie lekarskie spowodowane było jej umyślnym działaniem.

Dlatego mimo wszystko zdecydował się na sfinalizowanie zwolnienia.

Sąd pierwszej instancji uznał jednak, że pracodawca naruszył przepisy Kodeksu pracy.

„Żadne okoliczności sprawy nie pozbawiają roszczenia powódki zasadności. Przeciwnie – z zeznań Prezesa Zarządu wynika, że domyślał się, że powódka od piątku udała się na zwolnienie lekarskie po tym, jak nie stawiła się do pracy zabierając swoje rzeczy. Tym bardziej więc pracodawca miał, a w każdym razie winien mieć w tych okolicznościach świadomość, że złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy naruszy prawa pracownika” – uzasadnił Sąd.

Zdaniem Sądu, nic nie stało na przeszkodzie, by do wypowiedzenia doszło dzień wcześniej, dlatego zdecydował o przyznaniu odszkodowania dla pracownicy apteki w wysokości ponad 12 tys. zł.

Apelację od powyższego wyroku wniósł pełnomocnik strony pozwanej. Twierdził, że kobieta powinna poinformować o nieobecności nie tylko kierowniczkę, ale i prezesa zarządu.

Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił apelacją, uznając ją za "bezzasadną".

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH