Fabryka leków w Krakowie ma już 80 lat

RÓŻNE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   25-08-2011, 15:46

Historia zakładów sięga lat trzydziestych dwudziestego wieku. Szwajcarski inwestor zbudował fabrykę chemiczno-farmaceutyczną Dr A. Wander Spółka Akcyjna na ówczesnych obrzeżach Krakowa.Początkowo 90% całej produkcji firmy stanowiła Ovomaltina, reklamowana w przedwojennych ”spotach” jako  "naturalna odżywka zawierająca czynne witaminy” oraz inne artykuły spożywcze.Preparaty farmaceutyczne stanowiły przed wojną zaledwie 10% produkcji. Były to między innymi: glukol, siarczan baru, unibaryt. Co ciekawe produkty z krakowskiej fabryki już wtedy trafiały nie tylko na polski rynek, ale także do Ameryki Północnej i Palestyny.

Po wejściu wojsk okupacyjnych, sprawna i posiadająca znaczne zapasy surowców fabryka została wpisana w rejestr firm niemieckich i nie ma narzuconego niemieckiego zarządcy. 

Przez cały okres okupacji w krakowskiej fabryce działało tajne laboratorium badawcze, w którym prowadzono badania nad sulfamidami (nowe środki przeciw pneumokokom) oraz preparatami o działaniu hormonalnym. W okresie powojennym firma przeszła pod zarząd państwowy i funkcjonowała początkowo jako Wytwórnia nr 10, a następnie otrzymała nazwę  POLFA Kraków. 

Centralny Zarząd Przemysłu Farmaceutycznego przydzielił wówczas zakładowi rolę głównego producenta witamin i antybiotyków w kraju. Przez lata produkowano na bazie własnych syntez m.in. oxyterracynę, detreomycynę oraz witaminy B1, B6 oraz C.

Po zmianach politycznych po 1989 roku, nastąpiły zmiany także w firmie. 13 października 1997 roku i firma została sprywatyzowana. Większość udziałów uzyskało chorwackie konsorcjum PLIVA d.d. i Bank Handlowy w Warszawie S.A. 


Od 2008 roku krakowskie zakłady są częścią grupy Teva, którą w Polsce tworzą: Teva Operations Poland  -  czyli dwa zakłady produkcyjne w Krakowie i Kutnie oraz Teva Pharmaceuticals Polska, która  odpowiada za promocję i marketing leków grupy. 

W polskich fabrykach produkowane są leki na receptę, preparaty OTC oraz suplementy diety.

W krakowskich zakładach, na dwóch wydziałach produkcyjnych, Wydziale Form Suchych i Wydziale Form Płynnych produkuje się 51 molekuł w 107 dawkach terapeutycznych. Preparaty te są wytwarzane w ponad 300 pozycjach asortymentowych i ponad 80% z nich trafia za granicę.


Wystawa "80 lat krakowskich zakładów farmaceutycznych Od Wandera do Teva" zostanie otwarta 23 września i będzie można ją oglądać w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH