Janusz Pluta (PTF): system powinien pozwolić farmaceucie walczyć z lekomanią pacjentów

RÓŻNE

Autor: rmf24.pl   24-09-2014, 08:42

Janusz Pluta (PTF): system powinien pozwolić farmaceucie walczyć z lekomanią pacjentów

Jeżeli farmaceuta wydaje leki i widzi, że to podobne preparaty, które zawierają wspomniany paracetamol, to na pewno zwróci uwagę pacjentowi. Po to tworzymy coś takiego jak opieka farmaceutyczna. To jest zjawisko, które przychodzi do nas z innych krajów. U nas sprawa nie jest rozwiązania. Problemem jest finansowanie – mówi dla portalu rmf24.pl prof. dr hab. Janusz Pluta, prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, kierownik Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leku Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Prof. Janusz Pluta zwraca uwagę, że w innych krajach pieniądze pochodzą z budżetu państwa, w Polsce nie. - W takim systemie farmaceuta jest również osobą, która monitoruje i doradza w leczeniu. Oczywiście w przypadku, kiedy uprawnienia nie pozwalają na zmianę farmakoterapii odsyła do lekarza. Tak samo jest tworzona opieka pielęgniarska, przecież uprawnienia pielęgniarek są coraz większe, łącznie z wypisywaniem niektórych grup leków - przekonuje.

W wywiadzie, który poświęcony jest lekomanii Polaków prof. Pluta przypomina, że jest kilka grup leków, które szczególnie często przyczyniają się do upowszechniania tego zjawiska. Na pierwszym miejscu wymienia leki przeciwbólowe, na kolejnych: leki nasenne, benzodiazepiny oraz leki na rozwolnienie.

Czytaj więcej na www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH