Kosma i Damian znów nas odwiedzają

RÓŻNE

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   22-09-2011, 08:06

Kosma i Damian znów nas odwiedzają

Dzisiaj (22 września) przypada Ogólnopolski Dzień Aptekarza. W tym roku połączony jest z obchodami jubileuszu 20 lat odrodzonego samorządu aptekarskiego.

Aptekarze od zawsze cieszyli się dużym zaufaniem i poważaniem wśród społeczeństwa, co potwierdzały wykonywane ankiety i sondaże, badające preferencje ludności.Od Damiana i Kosmy nie uciekniemy

Bycie aptekarzem oznaczało nie tylko utrzymanie i kontynuację tradycji rodzinnych, ale przede wszystkim było zajęciem ciekawym ze względu na bezpośrednie relacje z pacjentami, a zarazem  odpowiedzialnym, z uwagi na stały kontakt z produktami leczniczymi.


Wysoka ranga profesji od początku stawiała przed osobami ją wykonującymi niezwykle wysokie wymagania. Poprzeczkę podnieśli sami patroni zawodu – święty Damian i święty Kosma. Według podań prawdopodobnie byli bliźniakami pochodzącymi z Arabii. Z uwagi na swą niezwykłą skromność i sumienność stali się wybitnymi lekarzami. Chociaż w domu otrzymali chrześcijańskie wychowanie, leczyli także pogan, przez co wielu z tych ostatnich przeszło na chrześcijaństwo. Działali w Syrii i w położonej w Azji Mniejszej Cylicji, nie pobierając za leczenie żadnych opłat.Niezbędny element systemu


Zawód aptekarza wymaga umiejętności efektywnego komunikowania się z pacjentem, czyli otwartości, uprzejmości, fachowego udzielania porad, ale także cierpliwości i wyrozumiałości. Dla większości pacjentów to właśnie farmaceuta jest pierwszym pracownikiem służby zdrowia, do którego kierują się po pomoc, obdarzając go zaufaniem. Decydują o tym łatwość i jednocześnie szybkość dostępu do jego usług, jaką gwarantuje brak konieczności wcześniejszego umawiania się i rejestracji.Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji w których właśnie aptekarz kieruje pacjenta do lekarza po dokładną diagnozę i leczenie. Z drugiej strony to farmaceuta wydaje leki niezbędne do realizacji zaordynowanej terapii.


Istota zawodu najlepszym obrońcą

Środowisko aptekarskie obecnie nie jest monolitem i targane jest wieloma problemami, których nie da się zamieść pod dywan.


Należy jednak zawsze pamiętać o wielkiej i niezastąpionej roli farmaceuty w systemie ochrony zdrowia. Jego funkcjonowanie bez środowiska aptekarskiego nie jest po prostu możliwe.


W dniu święta aptekarzy życzymy wszystkim farmaceutom pomyślności i dbałości o prestiż swojej grup zawodowej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH