Maciej Żylicz o polskiej nauce: postawmy na jakość

RÓŻNE

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   22-09-2011, 12:30

Priorytetem w polskiej nauce powinna być jakość, a nie konkretna dziedzina naukowa – uważa prof. Maciej Żylicz prezes obchodzącej 20-lecie istnienia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Chociażby po to, by uniknąć rozczarowań. - Nie do końca udały się programy, które miały łączyć biznes z nauką. W Polsce ten styk wciąż jest za słaby. Chcieliśmy wprowadzać programy, które będą stymulowały powstawanie firm wokół uniwersytetów. Pięknym przykładem jest Cambridge, wokół którego powstają setki firm - mówi prof. Żylicz.- Powstał więc program „Innowator”, w którym fundowaliśmy utworzenie 4-5 firm rocznie. Teoretycznie fajny program i gdybyśmy go teraz prowadzili byłoby łatwiej, ale okazało się, że po 2-3 latach nie było nowych pomysłów na innowacyjny biznes. Zamknęliśmy program, bo uwiądł ze względu na brak dobrych pomysłów.

Jego zdaniem, istnieje szereg struktur wewnątrz uczelni, które w nazwie mają np. Centrum Transferu Technologii, a które zajmują się zazwyczaj tylko szkoleniem, a nie prawdziwym transferem. Naukowcy i biznes rozmawiają zupełnie innymi językami, mają czasami inne cele. Nawet, jeśli coś wymyślę, czy opatentuję, to nie wiem, co z tym dalej zrobić. Naukowcy nie mają pomocy instytucjonalnej.


Ponadto nauka jest niedofinansowana. Na jednego obywatela w kraju wydajemy bezpośrednio z budżetu państwa ok. 30 euro rocznie na naukę, podczas gdy średnia europejska to 150 euro rocznie. Szwedzi wydają przeszło 300 euro rocznie. Widać tę przepaść. Sytuacja i tak się poprawia, nakłady na naukę wzrosły, ale wciąż mamy jeszcze dużo do nadrobienia.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH