Obsługa komputera bez ruszenia palcem

RÓŻNE

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   30-08-2011, 12:57

Interfejs mózg-komputer oraz eyetracker to rozwiązanie, które pozwala na komunikację ze światem zewnętrznym (pisanie, sterowanie urządzeniami) bez pośrednictwa mięśni, tylko poprzez rejestrację aktywności mózgu.


Interfejs pozwala stwierdzić, na co patrzy dana osoba. Urządzenia zbudowane w Zakładzie Fizyki Biomedycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ZFB FUW) mają pomóc osobom sparaliżowanym w korzystaniu z komputerów, a przez to ułatwić im kontakt ze światem.

Działanie urządzenia zbudowanego na UW oparte jest o możliwość wykrycia za pomocą EEG - elektroencefalogramu (a więc rejestrowanych na powierzchni głowy potencjałów elektrycznych pochodzących z mózgu) tzw. potencjałów wzrokowych stanu ustalonego.

- Potencjały te występują, gdy koncentrujemy uwagę na symbolu migającym z określoną częstością - wyjaśnia dr hab. Piotr Durka z ZBF FUW, kierownik grupy pracującej nad  urządzeniem. 

Jeśli w polu widzenia pojawią się dwa symbole, np. "tak" migający z częstością 20 Hz i "nie" z częstością 27 Hz, a w EEG zobaczymy częstość 27 Hz, to znaczy, że pacjent koncentrował uwagę na symbolu "nie". Jeśli migają litery (każda z inną częstością) - możemy pisać, jeśli strzałki - wybierać kierunek.

W stworzonym przez zespół warszawskich naukowców urządzeniu matryca migających diod LED umieszczona jest za ekranem komputera, na którym wyświetlane są zmienne zestawy symboli. Pozwala to na konstruowanie wygodnych i uniwersalnych interfejsów. Nad każdą z diod, migających z różnymi częstościami, możemy na ekranie LCD wyświetlać i zmieniać dowolne symbole. Można w ten sposób konstruować wygodne i uniwersalne interfejsy.

Badania nad BCI są szansą zwłaszcza dla osób z zespołem zamknięcia. Jest to stan, w którym pacjent jest w pełni przytomny i świadomy, ale na skutek choroby lub urazu nie jest w stanie kontrolować żadnych mięśni. Takie osoby nie mogą chodzić, mówić ani pisać, pomimo że mózg, świadomość i inteligencja pozostają nietknięte.


Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH