PAH apeluje o pomoc dla Afryki Wschodniej

RÓŻNE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-07-2011, 17:24

Ponad 10 mln ludzi w Afryce Wschodniej walczy o przetrwanie w związku z klęską żywnościową - alarmuje Polska Akcja Humanitarna i apeluje o pomoc finansową dla tego regionu. W Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti brakuje żywności i wody - zaznacza.

PAH w komunikacie do mediów wyjaśnia, że w związku z suszą w regionie ceny żywności wzrosły tak, że staje się ona często niedostępna dla najuboższych. "W Somalii zanotowano 200-procentowy wzrost cen w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim" - podkreśla Fundacja. Informuje, że spowodowało to ostre niedożywienie u dzieci, głównie w północnej Kenii, południowej Etiopii, południowej Somalii.

Powołując się na szacunki UNICEF-u, PAH podaje, że pomocy potrzebuje 480 tys. dzieci cierpiących na ciężką postać ostrego niedożywienia, które nieleczone prowadzi do śmierci, oraz 1,65 mln kobiet i dzieci z łagodniejszą formą ostrego niedożywienia.
Jednocześnie podkreśla, że w całym regionie pomoc żywnościową otrzymuje już około 6,7 miliona osób.

- Nie mamy czasu do stracenia. Nie możemy pozwolić na to, aby we współczesnym świecie ludzie umierali z głodu. Najważniejsze jest teraz, abyśmy się zmobilizowali i okazali solidarność z mieszkańcami Afryki Wschodniej - podkreśliła prezes PAH Janina Ochojska.

- Trwający w Somalii konflikt utrudnia dotarcie z pomocą humanitarną w głąb kraju. W związku z tym Somalijczycy szukają pomocy za granicą. Tylko w czerwcu do obozów dla uchodźców w Kenii i Etiopii przybyło z Somalii 50 tys. osób, a w kolejnych dwóch tygodniach lipca około 20 tys. Każdego dnia liczba uchodźców w Kenii wzrasta o około 1,2 tys. osób a w Etiopii o prawie 2 tys. osób - podkreśla PAH.

Organizacja informuje, że wstępnie planuje dotrzeć z pomocą do Etiopii i Somalii; w najbliższych dniach do Afryki Wschodniej wyjedzie koordynator pomocy humanitarnej z PAH.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH