Powstał Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN

RÓŻNE

Autor: PAN/rynekaptek.pl   22-08-2011, 13:37Prezydium Polskiej Akademii Nauk powołało Komitet Bioetyczny przy Prezydium PAN.Jak przypomina prof. Zbigniew Szawarski, etyk, kilkakrotnie próbowano powołać w Polsce Narodowy Komitet Bioetyczny czy też Polską Radę Bioetyczną. Nigdy jednak z różnych powodów inicjatywy te nie zakończyły się powodzeniem:- Powołany przez Prezydium PAN Komitet Bioetyczny nie jest komitetem narodowym, jednakże będąc reprezentacją przedstawicieli nauk biomedycznych, prawnych i filozoficznych może pełnić te zadania, jakie zwykle stawia się przed komitetami narodowymi, dopóki Komitet taki nie zostanie powołany.

Narodowe Komitety Bioetyczne istnieją w świecie od przeszło 30 lat. Mają różne nazwy, pełnią jednak podobne zadania.Głównym zadaniem narodowego komitetu etycznego jest monitorowanie rozwoju oraz praktycznych zastosowań nauk biomedycznych w celu identyfikacji problemów moralnie niepokojących, a także określenie, co jest przyczyną pojawienia się owych problemów i jakie są możliwe ich rozwiązania w świetle istniejącego stanu wiedzy oraz dominujących poglądów etycznych. Komitet inicjuje więc debatę w gronie ekspertów, ale debata ta ma w istocie charakter publiczny i adresowana jest przede wszystkim do społeczeństwa - ludzi nauki, polityków, prawodawców i środowisk opiniotwórczych. 

Kiedy w latach 50. zaczęto przeszczepiać nerki i gdy w 1967 roku Christian Barnard dokonał pierwszej transplantacji serca, dominującym motywem dyskusji stał się problem definicji śmierci. Lekarze chcieli mieć pewność, że pobierając organy od zmarłych osób nie przyczyniają się do jej śmierci i że postępują zgodnie z etyką lekarską i prawem.- Udział tej debacie brali filozofowie, teologowie, lekarze, biolodzy, prawnicy i ostatecznie po kilkunastu latach dyskusji ustalono głównym kryterium definicyjnym śmierci człowieka jest śmierć mózgu. Ścisłe jednak określenie, kiedy umiera mózg wymagało dalszej dyskusji, która nie jest bynajmniej zamknięta - stwierdza prof. Szawarski.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH