Samorządowcy o współpracy, politycy o zmianie ustawy

RÓŻNE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   23-09-2011, 10:15

Samorządowcy o współpracy, politycy o zmianie ustawy

W Ogólnopolskim Dniu Aptekarza, przypadającego w tym roku 22 września, odbyły się uroczystości, połączone z rocznicą 20. lecia odrodzonego samorządu aptekarskiego.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, dr Grzegorz Kucharewicz, przypomniał historię aptekarstwa na ziemiach polskich, a także trud środowiska w odbudowaniu samorządu zawodowego po 1989 roku.W swoim wystąpieniu prezes skoncentrował się na ostatnio dokonanych zmianach w prawie regulującym rynek farmaceutyczny, szczególnie dużo miejsca poświęcając ustawie o refundacji leków i rozporządzeniu w sprawie umów na realizację recept.- Przedstawiciel resortu zdrowia przyznał, że pwne regulacje poszły za daleko. Umowa zawierana przez apteki z NFZ powinna być sensowna. Musi być przstrzegana zasada równorzędości stron stosunku prawnego. Prace nad projektem rozporządzenia będą kontynuowane. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli apelować do podmiotów prowadzących apteki o niepodpisywanie umów z Funduszem - mówił prezes Kucharewicz, podkreślając, że Rada nigdy nie zaakceptowała przewidzianego w ustawie sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej.Zdaniem prezesa NRA, środowisko będzie dążyć do stworzenia systemu „apteki dla aptekarza“ oraz wprowadzenia zasad demografii i geografii aptek.Obecny na uroczystościach poseł PiS, Bolesław Piecha, już zapowiedział konieczność nowelizacji ustawy.

Podczas wczorjaszej uroczystości, farmaceuci dostali silne wsparcie ze strony przedstawicieli innych związków zawowodych.Prezes Krajowej Rady Lekarsko - Weterynaryjnej, dr Tadeusz Jakubowski, mówił o konieczności dbania o unikatowy w skali Europy samorząd zawowodowy w Polsce. - Jest to olbrzymia grupa osób, mogąca mieć znaczny wpływ na politykę. W Polsce w samorządach zawodowych jest ok. 800 tys. osób, z rodzinami to grupa ok. 4 mln ludzi. Stanowimy potężną siłę i musimy mieć swoją politykę.

Tylko cztery samorządy: pielęgniarek i położnych, lekarzy, lekarzy weterynarii i aptekarzy to 50 tys. zawodowych samorządowców.Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych również przypomniała, że samorządność zawodowa to wielkie siągniecie. 

- Nasze środowiska powinny ze sobą współpracować, spotykać się i rozmawiać. Na razie chyba nie dorośliśmy jeszcze do takiej współpracy - przyznała.Jednak pierwsze oznaki kooperatywy pojawiły się. W najbliższy weekend (26 września) we Wrocławiu odbędzie się spotkanie czterech samorządów zawodowych Dolnego Śląska: lekarskiego, lekarsko-weterynaryjnego, aptekarskiego oraz pielęgniarek i położnych, które będą dyskutować na temat zdrowia Polaków – realiach, szansach, zagrożeniach i wizerunku systemu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH