Spora reprezentacja lekarzy w nowym parlamencie

RÓŻNE

Autor: Ryszard Rotaub/rynekaptek.pl   13-10-2011, 09:49Nie znamy jeszcze pełnej listy lekarzy, którzy dostali się do Parlamentu. Ale i bez podpowiedzi PKW dotyczącej zawodów, można już dziś kilku wskazać.

Lekarz Bogusław Śmigielski został wybrany na senatora z listy Platformy Obywatelskiej. Studiował na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Był marszałkiem województwa śląskiego, obecnie jest przewodniczącym sejmiku śląskiego.

Lidia Gądek, lekarz, również z PO, była dyrektorem do spraw medycyny w NZOZ „WOL-MED” w Wolbromiu. Jest też radną Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego.

Dorota Czudowska, lekarz onkolog z Legnicy, która została wybrana na senatora z listy PiS. Czudowska zupełnym nowicjuszem parlamentarnym nie jest (w latach 1997-2001 była senatorem Akcji Wyborczej Solidarność).

Senatorem została dobrze znana również z działalności społecznej prof. Alicja Chybicka - kandydatka niezależna popierana przez PO, kierownik wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej.

Sejmowy debiutant, lekarz Rajmund Miller z Nysy, uchodzi za działacza samorządowego (ma 20-letnie doświadczenie samorządowe). Był wśród założycieli Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie, jest członkiem tej partii do dziś.

Oprócz nowych lekarzy, do Sejmu i Senatu dostali się również ci, którzy już wcześniej zasiadali w ławach parlamentarnych. Są to m.in. posłanka mijającej kadencji, minister Ewa Kopacz, która ostatnio typowana jest na marszałka Sejmu, a także posłowie-lekarze tworzący w latach 2007-2011 prezydium sejmowej komisji zdrowia: Bolesław Piecha (PiS) - przewodniczący komisji w VI kadencji Sejmu i wiceprzewodnicząca komisji - Beata Małecka-Libera (PO).

Kolejną kadencję posłem będzie również Bartosz Arłukowicz - lekarz, najpierw poseł SLD, później PO. Arłukowicz typowany jest na nowego ministra zdrowia.

 Z senatorów-lekarzy z parlamentarnym stażem należy wymienić jeszcze takie nazwiska, jak: Maciej Klima z Małopolski (PiS), Stanisław Karczewski (PiS) z Nowego Miasta nad Pilicą, Waldemar Kraska (PiS) z Kosowa Lackiego, Rafał Muchacki (PO) z Bielska-Białej.

W Sejmie zasiądzie ponownie Grzegorz Sztolcman (PO), 49-letni chirurg, były dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, a także Jarosław Katulski (PO) z Bydgoszczy, specjalista ginekolog i położnik, były szef NZOZ Powiatowy Szpital w Tucholi.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH