Święto aptekarzy: uczciwość i rzetelność się opłaca

RÓŻNE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   25-09-2012, 16:27

Święto aptekarzy: uczciwość i rzetelność się opłaca

Ogólnopolski Dzień Aptekarza obchodzony w dniu liturgicznego wspomnienia św. Kosmy i Damiana, patronów farmaceutów i aptekarzy, jest okazją do chwili zastanowienia nad etyką zawodową tej grupy specjalistów.

- Wspomnienie liturgiczne świętych bliźniaków, które Kościół obchodzi co roku w dniu 26 września, zachęca do refleksji nad specyfiką powołania medycznego. Będąc medykami, a jednocześnie wczesnochrześcijańskimi męczennikami, stanowią oni uosobienie wyższych wartości oraz wierności wzniosłym zasadom i ideałom zawodowym - przypomina ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz służby zdrowia.

Dodaje, że wiele mówi się o etyce zawodowej, która nierzadko sprowadza się do stwierdzenia, że uczciwość i rzetelność się opłaca. Takie myślenie wydaje się być poprawne, a jednak brakuje mu autentyzmu i bezinteresownej motywacji. Pragmatyzm, a nierzadko także zwykły utylitaryzm i zasady ekonomi, dominują nad obowiązkiem rzeczywistej służby człowiekowi. Twierdzenie, że najlepiej służy człowiekowi wysoki poziom gospodarczy i szeroki dostęp do środków oraz usług medycznych, nie jest z gruntu fałszywe, ale w samej realizacji może okazać się bezduszne, wyrachowane i ostatecznie nieludzkie.

- Niebezpieczeństwo postrzegania pacjenta jako klienta, a więc z perspektywy korzyści materialnych, jest poważnym wyzwaniem dla nowoczesnej opieki zdrowotnej. Może się okazać, że posiadamy coraz więcej doskonałych środków terapeutycznych, a coraz mniej ludzkiej wrażliwości. Nie jest to w żadnym wypadku próba osądu ludzi, lecz rzeczywistości, której nasze środowiska coraz częściej ulegają - ocenia ks. Stanisław Warzeszak.

Podziękowania za "niełatwą i odpowiedzialną pracę, za codzienną służbę pacjentom, zaangażowanie i profesjonalizm" złożył aptekarzom Minister Zdrowia, Bartosz Arłukowicz. Przypomniał, że praca farmaceuty wymaga dziś nie tylko aptekarskiej dokładności, ale także wrażliwości na innego człowieka, umiejętności otoczenia go szczególnym rodzajem uwagi i opieki, niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa farmakoterapii.

"Zawód farmaceuty jest zawodem zaufania publicznego. W niełatwych czasach, gdy państwa europejskie muszą godzić stale rosnące potrzeby zdrowotne starzejących się społeczeństw z ograniczeniami, wynikającymi z możliwości finansowych systemów ochrony zdrowia, wzrasta znaczenie opieki farmaceutycznej i aktywnej współpracy aptekarzy z lekarzami i pacjentami" - przyznaje Arłukowicz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH