Unijna polityka lekowa w niekompetentnych rękach?

RÓŻNE

Autor: rynekzdrowia.pl/EPHA   29-09-2014, 10:25

Unijna polityka lekowa w niekompetentnych rękach?

Kilka organizacji pozarządowych wystąpiło do marszałka Sejmu, premier i ministra zdrowia o zmianę dotychczasowego stanowiska Polski w sprawie przekazania unijnych kompetencji związanych z przemysłem farmaceutycznym i kontrolą leków komisarzowi zajmującemu się nie zdrowiem (jak było do tej pory), ale rynkiem wewnętrznym i przemysłem.

Pod listem podpisały się: Europejskie Stowarzyszenie Zdrowia Publicznego (European Public Health Alliance), Federacja Pacjentów Polskich, Grupa ds. Zdrowia przy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych.

Orgaznizacje te zwracają uwagę, że nowo wybrany Prezydent Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, podjął decyzje by obowiązki dotyczące przemysłu farmaceutycznego, kontroli Europejskiej Agencji Leków (EMA), informowania pacjentów czy ustalania cen leków przenieść z Komisji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności do Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Przemysłu.

Zdaniem autorów listu decyzja ta, jest to o tyle niepokojąca "iż głównym zadaniem Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Przemysłu jest kreowanie preferencyjnych warunków dla funkcjonowania i generowania zysku dla przemysłu, a nie obywateli czy pacjentów".

Protestujące organizacje uważają, że "decyzja ta zdaje się potwierdzać niepokojący trend w stronę komercjalizacji i zwiększającej się niedostępności publicznej opieki zdrowia, szczególnie dla grup najwyższego ryzyka i marginalizowanych społecznie".

W liście przypomnianiano: "W 2009 ówczesny nowy Prezydent Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso przypisał przemysł farmaceutyczny do zakresu obowiązków komisarza odpowiedzialnego za zdrowie i konsumentów w celu większej harmonizacji polityki farmaceutycznej w krajach członkowskich oraz usprawnienia gotowości na wypadek zagrożeń dla zdrowia publicznego w Europie".

Podczas wrześniowej nieoficjalnej sesji Europejskich Ministrów Zdrowia Rady Unii Europejskiej (informal EPSCO Council, 23 września 2014), na wniosek belgijskiej minister zdrowia i polityki społecznej powyższy temat poddany został publicznej debacie. Belgia, poparta przez ministrów zdrowia Francji, Cypru, Austrii, Grecji, Bułgarii, Słowacji, Litwy, Portugalii i Rumunii, ostro zaprotestowała przeciwko przeniesieniu działów B2 (technologia zdrowia i kosmetyków), D5 (autoryzacja produktów medycznych), D6 (jakość, bezpieczeństwo i efektywność produktów medycznych) oraz kontroli Europejskiej Agencji Leków (EMA) z Komisji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności do Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Przemysłu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH