Warszawa: Muzeum Farmacji wzbogaciło się o eksponaty

RÓŻNE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-09-2011, 10:28

Zabytkowe meble apteczne z drugiej połowy XIX w. wzbogaciły wystawę warszawskiego Muzeum Farmacji. Stała ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym w środę (28 września).

- Bardzo ważne, że w ogóle istnieje takie muzeum - powiedziała Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, którego częścią jest Muzeum Farmacji.

- Dzieci uczą się, jak robi się mieszanki ziołowe. W muzeum można zobaczyć, jak wyglądał punkt opatrunkowy z okresu Powstania Warszawskiego. Jest też ekspozycja japońska, co daje pojęcie o zawodzie aptekarza w innym kręgu kulturowym - dodała Bojarska.

Prezentowane meble były elementem wyposażenia nieistniejącej już apteki, założonej w 1835 r., która znajdowała się na placu Trzech Krzyży. W 1860 r., jej właścicielem został Henryk Klawe, polski farmaceuta, jeden z pionierów przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Najprawdopodobniej to on zamówił wykonanie kompletu mebli. W rękach jego rodziny apteka znajdowała się przez około 60 lat.

W połowie lat 70. XX w. apteka została zlikwidowana. Meble wpisano do rejestru zabytków i przeniesiono do prowadzonej przez CEFARM apteki na Krakowskim Przedmieściu. Jej wnętrze można było zobaczyć m.in. w filmie "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego. Tam pozostały do czerwca, kiedy okazało się, że także ta apteka ulega likwidacji. Ostatecznie trafiły do Muzeum Farmacji.

Wartość rynkowa mebli wynosi blisko 130 tys. zł, co przekraczało możliwości Muzeum Farmacji. W pozyskaniu kompletu pomogły CEFARM oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. W połowie czerwca rozpoczęło się przenoszenie mebli do Muzeum Farmacji na ul. Piwnej. Po przetransportowaniu, przeprowadzone zostały trwające ponad dwa miesiące prace renowacyjne i konserwacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH