Zagrożenia czyhające na zdrowie seniorów

RÓŻNE

Autor: senior.pl/rynekaptek.pl   24-08-2011, 16:09

Nawet źle użyta laska może być przyczyną upadku osoby starszej, którego konsekwencją mogą być złamania, a nawet zgon.

Za upadki odpowiadają najczęściej: utrata równowagi, słabe mięśnie, zaburzenia widzenia, działanie leków i zagrożenia „czyhające" w nieprzygotowanym dla starszej osoby mieszkaniu.


Przewlekły lub silny ból może prowadzić do upadków, ponieważ organizm nieco poza kontrolą może zmienić postawę i ruch, aby zminimalizować odczuwany ból. Naukowcy odkryli, że osoby z silnym bólem były o 77 procent bardziej narażone na upadek niż ci, którzy nie odczuwali bólu.

Schorzenia laryngologiczne i wywołane przez nie zaburzenia równowagi - zapalenie błędnika oraz nerwu przedsionkowo-ślimakowego może powodować gwałtowne zawroty głowy, nudności i wymioty.

Środki uspokajające i przeciwdepresyjne, które mogą powodować senność i dezorientację. Dotyczy to także popularnych w zbliżającym się okresie jesiennym leków na przeziębienie i grypę.

Jak wynika z amerykańskich statystyk, każdego roku 47 tysięcy starszych ludzi trafia do szpitala z powodu skutków nieprawidłowego używania laski.

Zagrożeniem bywają też zwierzęta - według statystyk z ich powodu do placówek opieki zdrowotnej z ich powodu trafia w USA 21 tysięcy seniorów rocznie. Trzeba uważać, by lubiące wylegiwać się przy łóżku lub fotelu psy i koty nie spowodowały upadku.


Najnowsze badania wykonane przez naukowców ze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych informują, że witamina D umożliwia łatwiejsze utrzymanie się na nogach. Ich wyniki opublikowane na bmj.com dowodzą efektywności suplementacji witaminą D w zapobieganiu upadkom u osób powyżej 65 roku życia. Codzienne zażywanie 700 do 1000 IU witaminy D zmniejsza prawdopodobieństwo upadku o 19%.

Uczeni odkryli, że zarówno rzeczywiste ryzyko upadku, jak i prognozowane przez samych uczestników w sposób niezależny miało wpływ na prawdopodobieństwo przewrócenia się. Strach przed upadkiem jest u osób starszych związany ze słabszą równowagą, depresją, niepewnością, niestabilnością.

Więcej: http://www.opieka.senior.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH