Glukometrem można wykryć niemal każdą cząsteczkę

SPRZĘT I WYPOSAŻENIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-08-2011, 09:45

Glukometrem można wykryć niemal każdą cząsteczkę

Zwykły, handlowo dostępny glukometr pozwala na wykrycie niemal każdej substancji chemicznej, gdy pracuje w zestawie z odpowiednio zaprojektowanymi aptamerami, enzymem oraz magnetycznymi kuleczkami. To przełom w dziedzinie biosensoryki, donosi "Nature Chemistry".

Dynamiczny rozwój nano oraz biotechnologi, jaki obserwowany jest w ostatnich latach, znacząco przyczynił się do opracowania zupełnie nowych technik wykrywania ważnych z punktu widzenia diagnostyki medycznej oraz bezpieczeństwa narodowego substancji chemicznych czy czynników biologicznych. Niestety, większość tych metod z różnych powodów (np. przygotowanie próbki jest zbyt czasochłonne lub kosztowne) nie sprawdza się w zastosowaniach poza laboratorium.

Fakt ten stał się bodźcem dla naukowców z University of Illinois (USA), którzy zbudowali od podstaw system detekcji substancji chemicznych w oparciu o handlowo dostępny detektor stężenia glukozy - zwykły glukometr, jaki można kupić w aptece. W skład zestawu wchodzą również specjalnie zaprojektowane kuleczki magnetyczne, do powierzchni których dołączono odpowiednie fragmenty kwasu dezoksyrybonukleinowego oraz enzym. Tak na prawdę, to właśnie te ostatnie trzy elementy stanowią "serce" układu detekcyjnego.

By wykryć jakąkolwiek substancję chemiczną konieczne jest w pierwszej kolejności odkrycie krótkiej sekwencji DNA (tzw. aptamerów), która selektywnie łączy się z interesującą nas substancją. Następnie, wyselekcjonowany aptamer łączony jest z enzymem - inwertazą, który w normalnych warunkach (gdy nie jest związany z DNA) przeprowadza reakcję przekształcenia sacharozy w glukozę. Całość, w ostatnim etapie, osadzana jest na kulkach magnetycznych, po czym gotowa jest do użycia wraz ze zwykłym glukometrem. Co ważne, etap selekcjonowania aptamerów jest robiony tylko raz dla poszczególnej substancji, co znacznie skraca czas przygotowania czujnika.

Procedura opracowana przez naukowców została przetestowana względem kokainy, interferonu gamma (znacznik gruźlicy) czy uranu, lecz wygląda dokładnie tak samo dla każdej innej substancji, której obecność chcielibyśmy wykryć.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH