Systemy głębokiego składowania, czyli funkcjonalne meble w aptece

SPRZĘT I WYPOSAŻENIE

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   28-09-2011, 06:36

Systemy głębokiego składowania, czyli funkcjonalne meble w aptece

W branży mebli aptecznych gotowe rozwiązania spotyka się dziś niezwykle rzadko. Skoro wszystkie apteki zobowiązane są posiadać praktycznie ten sam asortyment leków, a właściciele placówek pragną zapewnić im indywidualny charakter, to właśnie wystrój wnętrza staje się elementem łatwo odróżniającym je od siebie.

A przy tym jest to sfera, w której - jak twierdzą projektanci - można wyraźnie wpłynąć na optymalizację pracy personelu.

Prace nad umeblowaniem apteki warto rozpocząć już na etapie jej lokalizacji. Jeżeli jest to teren supermarketu lub centrum handlowego, można spodziewać się, że w większość klientów stanowić będą ludzie zdrowi, poszukujący kosmetyków, środków przeciwbólowych lub suplementów diety. Tu wnętrze powinno być w znacznej mierze „otwarte na klienta”, co dziś już niemal standardowo oznacza obecność działu samoobsługowego.

- Meble dla części samoobsługowej można uznać za odrębną i zarazem specyficzną kategorię umeblowania aptecznego: pełnią rolę „magnesu”, mają za zadanie wciągnąć klienta do apteki – uważa Jerzy Jurkowski, prezes firmy Jumapol.

Apteka w galerii czy przy ulicy
- Nie można jednak poprzestawać na swobodnym ich ustawieniu w aptece. Konieczne są tu już pewne kombinacje, co wprawdzie nie ułatwia nam pacy, ale na pewno czyni ją ciekawszą - zaznacza Antoni Bieńkowski, prezes produkującej meble apteczne firmy Wiórtex.

- W galerii handlowej meble powinny być dostosowane do charakteru otoczenia, a więc w stylu nowoczesnym, z dodatkami szkła, aluminium, jasnego oświetlenia itp. – przypomina Mariusz Ratyński z firmy PharmaCo, zajmującej się obsługą aptek. Dodaje, że apteki osiedlowe lub działające w pobliżu przychodni lekarskiej również bywają nowoczesne, jednak z reguły mają stonowane wnętrze i odwiedzane są raczej przez tę samą grupę pacjentów, dzięki czemu posiadają przyjazny, ciepły i rodzinny charakter.

Jeśli apteka znajduje się bezpośrednio przy ulicy, projektant mebli powinien ponadto uwzględnić dużą liczbę realizacji recept, zatem wnętrze musi być przyjazne dla ludzi chorych, oczekujących obsługi ze strony farmaceuty. – Sugerujemy właścicielom aptek, by w najbliższym otoczeniu pracownika obsługującego pacjentów rozmieścić jak największą liczbę szuflad z drobnymi podziałami, pozwalającymi oddzielić od siebie praktycznie pojedyncze opakowania leków – wyjaśnia Antoni Bieńkowski.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH