Wyposażenie receptury: nie wszędzie w kraju za tyle samo

SPRZĘT I WYPOSAŻENIE

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   04-05-2011, 06:46

Wyposażenie receptury: nie wszędzie w kraju za tyle samo

Nowoczesne laboratorium do sporządzania leków recepturowych może stać się narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej i przyciągania nowych pacjentów. Podajemy przykładowe koszty takiej inwestycji.

- Obecnie, wbrew obiegowym opiniom, farmaceuci kładą coraz większy nacisk na recepturę. Dla wielu z nich profesjonalne i nowoczesne sporządzanie leków staje się narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej i przyciągania nowych pacjentów. Nowoczesna receptura wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lekarzy, którzy bardzo często nie są w stanie realizować dedykowanej terapii z braku chętnych do współpracy aptek - stwierdza Katarzyna Płonka, właścicielka firmy Techmix, zajmującej się obsługą rynku wyposażenia aptecznego.

Koszt wyposażenia aptecznego laboratorium jest zróżnicowany. O względnie niskich cenach możemy mówić w przypadku rozpiętości od kilkunastu tysięcy złotych dla wariantu podstawowego (wymaganego do uzyskania pozwolenia na uruchomienie apteki) do ok. 20 tys. złotych za ofertę kompleksową. Dodatkowo cały koszt zależny jest od tego, w jakim regionie kraju działa apteka.

Wagi, komory, sterylizatory

Tomasz Rodak, szef działu działu marketingu i sprzedaży firmy Eprus, dystrybutora i producenta sprzętu aptecznego: - W naszej ofercie mamy kilkanaście modeli wag, których ceny wahają się od 1400 do 2500 złotych. Apteka musi mieć w swoim wyposażeniu jedną wagę ważącą z dokładnością do 1 miligrama (waga proszkowa) i drugą do ważenia płynów. Klienci coraz częściej wybierają wagi z wewnętrzną kalibracją.

W przypadku specjalistycznych mikserów, modele z największymi możliwościami, a więc najdroższe, kupowane są przez apteki z dużą ilością zamówień na leki recepturowe, czyli np. placówki szpitalne.

Ważną rolę odgrywa loża (komora) laminarna, urządzenie niezbędne do wykonywania leków jałowych. - Tegoroczne rozporządzenie Ministra Zdrowia nakłada na apteki sporządzające preparaty zawierające antybiotyk wymóg realizacji tego procesu w warunkach aseptycznych. W związku z tym w ostatnich tygodniach zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie lożami laminarnymi. Warto podkreślić, że taka inwestycja pozwala aptece rozszerzyć wachlarz wykonywanych preparatów (np. leki oczne), przy jednoczesnym zwiększeniu dochodów z tytułu wyższej refundacji - przekonuje Katarzyna Płonka.

- Produkowane przez nas komory to w zasadzie jeden model w dwóch wersjach, z których jedna rozbudowana jest o lampę UV. Cena nie przekracza 5000 złotych. W tej kategorii urządzeń notujemy z roku na rok wyraźny wzrost sprzedaży - ocenia Tomasz Rodak.

Z kolei ceny sterylizatorów wahają się w granicach 2900 do 4000 zł, choć według firmy Eprus, najpopularniejsza jest w tej chwili suszarka laboratoryjna z funkcją sterylizacji o pojemności 30 litrów. Do wymienionego zestawu można dodać chłodziarki, których apteka potrzebuje od jednej do kilku. Tu ceny w ofercie Eprus wahają się od ok. 1300 zł do blisko 9000 tys. zł, przy czym górny pułap dotyczy modeli najbardziej zaawansowanych, wyposażonych m.in. system alarmowy.

Koszt w zależności od regionu
Według Mariusza Ratyńskiego z PharmaCo, firmy zajmującej się obsługą aptek, warto pamiętać, że obecnie koszt wyposażenia nie wszędzie w kraju będzie taki sam. Powodem jest fakt, że jeszcze nie we wszystkich województwach obowiązuje bezwzględny wymóg posiadania loży laminarnej, kosztującej prawie 5 tys. złotych. Dlatego obecnie o tyle taniej wyposażyć można recepturę np. na Dolnym Śląsku czy Pomorzu Zachodnim. Różnica ta wzrośnie dodatkowo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie wszyscy decydują się zainwestować w kupno miksera.

Minimalny zestaw urządzeń dla receptury zawiera również tylko jedną chłodziarkę zamiast trzech. - Komplet wymagany jest np. w Warszawie: dwie magazynowe w celu przechowywania leków w dwóch różnych zakresach temperatur oraz jedna do izby recepturowej - dodaje Mariusz Ratyński.

Jego firma podzieliła cały asortyment dla wyposażenia receptury na trzy pakiety "startowe", z których podstawowy zawiera tylko urządzenia bezwzględnie wymagane przez Nadzór Farmaceutyczny do wydania zezwolenia na otwarcie apteki.

Według Katarzyny Płonki, taki okrojony wariant wycenić można na 10-12 tys. złotych. - Podstawowe wyposażenie receptury jest standardem od początku istnienia apteki. Dopiero z upływem czasu każda placówka dokonuje indywidualnie „doposażenia”, choćby ze względu na lokalizację lub specjalizację, jaką chce się zajmować. Apteki w pobliżu szpitali lub przychodni specjalistycznych, będą realizować generalnie więcej leków recepturowych i ten rodzaj działalności determinuje inwestycję w nowoczesny sprzęt - przekonuje właścicielka firmy Techmix.

Zestaw kompleksowy, w skład którego wchodzą m.in. wagi, mikser, loża laminarna, suszarka, chłodziarki, termometry, naczynia szklane i porcelanowe oraz niezbędna literatura, według firmy PharmaCo kosztować będzie blisko 23 tys. zł. netto.

Jak wygląda system płatności?
- Dla standardowego wyposażenia wystawiamy fakturę z terminem 14-dniowym, przy czym w indywidualnych przypadkach dopuszczamy spłatę ratalną. Natomiast w przypadku droższych urządzeń możliwy jest leasing - informuje szef firmy Eprus.

Zbliżone warunki oferuje Techmix: - Dla naszych stałych, zaufanych klientów, którzy np. uruchamiają nową aptekę lub modernizują posiadaną, istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty z wydłużeniem okresu spłaty. Część klientów korzysta z naszej oferty pośrednictwa w umowach leasingowych, jednak odsetek takiej formy sprzedaży stanowi mniej niż 10% całego obrotu naszej firmy - wyjaśnia Katarzyna Płonka.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH