2017 będzie pokazywał kierunek zmian na rynku aptecznym

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marek Tomków/ rynekaptek.pl   02-01-2017, 08:23

2017 będzie pokazywał kierunek zmian na rynku aptecznym Wiceprezes NRA prognozuje, co wydarzy się w 2017 roku

Chcielibyśmy zakończyć wszystkie prace prowadzone nad zmianami, które zostały zapoczątkowane w 2016 roku, a dzisiaj są już na etapie bardzo zaawansowanym - ocenia Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W pierwszej kolejności chodzi o propozycje zawarte w poselskim projekcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Ten projekt jest już po pierwszym czytaniu w komisji sejmowej. Wprowadza zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu rynku aptek: aptekę dla aptekarza, kryteria demograficzno-geograficzne i maksymalną liczbę aptek (cztery), które będzie mógł prowadzić jeden farmaceuta. Tylko taka konstrukcja rynku i utrzymanie pozycji niezależnego, indywidualnego aptekarstwa jest sposobem na utrzymanie bezpieczeństwa państwa, jeśli chodzi o politykę lekową. Nadmierna ekspansja sieci wpływa negatywnie na pozycję państwa w negocjacjach.

Kolejnymi priorytetami na 2017 rok są: dokończenie prac nad ustawą o zawodzie farmaceuty, które dobiegają końca oraz przedstawienie przez resort zdrowia projektu rozporządzenia w sprawie ograniczenia ilości substancji leczniczych znajdujących się w obrocie pozaaptecznym i regulacji w tym względzie.

Oczekujemy też dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego, którą zapowiada Ministerstwo Zdrowia, a także ustawy refundacyjnej.

Prace nad tymi projektami trwają od wielu miesięcy. Niektóre zmiany są już w ostatnim stadium tworzenia i wkrótce będą gotowe do procedowania. Przy powstawaniu tego typu aktów prawnych powstaje wiele wątpliwości i problemów, które trzeba sukcesywnie rozwiązywać. Na to potrzeba czasu, który mieliśmy w 2016 roku. Mamy nadzieję, że 2017 rok będzie finałowym dla wielu projektów, a przede wszystkim będzie pokazywał kierunek zmian na rynku aptecznym, w bardzo szeroko rozumianym zakresie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH