Apteka to nie sklep do wydawania tanich leków

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska/ rynekaptek.pl   28-10-2016, 08:21

Apteka to nie sklep do wydawania tanich leków Prezes NRA o rynku aptek

Koncepcja resortu zdrowia, która ma ograniczyć możliwości prowadzenia aptek przez nie-farmaceutów, ma zapobiec usieciowieniu i brakom leków dla pacjentów – mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- Głównym beneficjentem rozwiązań w prawie farmaceutycznym musi być pacjent. Zauważamy nieuzasadnioną kontynuację rozwoju aptek sieciowych głównie w dużych aglomeracjach. W małych ośrodkach jest ich pięciokrotnie mniej niż w dużych miastach. Koncepcja resortu zdrowia, która ma ograniczyć możliwości prowadzenia aptek przez nie-farmaceutów, ma zapobiec usieciowieniu i brakom leków dla pacjentów – mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, podczas sesji "Polityka lekowa - jakie cele i zmiany do osiągnięcia" podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 27 października br.).

Takie rozwiązania zostały zaprezentowane przez parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego. Ta propozycja ma za zadanie przeniesienie na farmaceutów odpowiedzialności za apteki. Farmaceuta odpowiada zarówno przed sądami powszechnymi, jak i przed sądem rzecznika odpowiedzialności w samorządzie aptekarskim. Dla farmaceuty najważniejszym elementem jest pacjent, zaś obecny model apteki, który jest preferowany w naszym kraju, nie umiejscawia pacjenta w centrum uwagi.

Apteka musi być placówką ochrony zdrowia, a nie sklepem do wydawania tanich leków. Farmaceuta nie może postrzegać pacjenta jako portfela na dwóch nogach.

W opinii samorządu, ograniczenie liczby aptek, które proponują posłowie, jest adekwatne do możliwości kontrolowania ich przez farmaceutów. Takiej możliwości nie mają obecnie urzędnicy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Powiązania własności aptek są trudne do sprawdzenia, a prawo pod tym względem jest niedoskonałe. WIF nie wie, kto jest właścicielem danej apteki.

Zdecydowanie opowiadamy się za pozostawieniem w aptekach suplementów diety i kosmetyków. Marża na leki refundowane jest na tyle niska, że nie możemy sobie pozwolić na pozbycie się tego asortymentu. Musimy pamiętać, że wiele produktów zmieniło status: wcześniej były lekami, a z czasem zostały zarejestrowane jako suplementy. Ponadto sprzedaż takich preparatów gwarantuje fachowe doradztwo farmaceuty. Może on odpowiednio zareagować i ostrzec pacjenta przed interakcjami leków i suplementów.

Ponadto w aptece wszystkie produkty są przechowywane w odpowiednich warunkach i ich obecność w aptece jest gwarancją odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH