Apteki nie mają obowiązku stosować się do harmonogramu dyżurów

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: woia.pl/ rynekaptek.pl   26-05-2015, 15:21

Apteki nie mają obowiązku stosować się do harmonogramu dyżurów

Żaden przepis ustawy Prawo farmaceutyczne nie stanowi wprost o obowiązku stosowania się aptek do ustalonego dla nich rozkładu pracy, ani też nie przewiduje sankcji z tego tytułu - ocenia wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann.

W odniesieniu do kwestii wypełniania przez apteki dyspozycji normy zawartej w art. 94 ww. ustawy (tj. dostosowania rozkładu pracy apteki do potrzeb miejscowej ludności również w porach nocnych i dniach wolnych od pracy) wskazuje się, że adresatem omawianej normy jest w istocie organ samorządu powiatu w postaci rady powiatu, która ma ten rozkład ustalić w taki sposób, aby był on dostosowany do lokalnych potrzeb - informuje wiceminister zdrowia Sławomir Neumann posłankę Marzenę Okłę-Drewnowicz w sprawie „pełnienia przez apteki ogólnodostępne dyżurów nocnych”.

Problem dyżurów był tematem interpelacji posłanki.

Oznacza to, że o braku zapewnienia dostępności pacjentów do leków przez konkretną aptekę można mówić jedynie w szerszym wymiarze, w przypadku gdy apteka ta nie zaspokajałaby potrzeb pacjentów w sposób nagminny, powtarzalny. W takim przypadku właściwy wojewódzki inspektor farmaceutyczny miałby możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej na podstawie art. 103 ust. 2 pkt 3 przywołanej ustawy, który stanowi, że wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych" - odpowiada urzędnik MZ.

Dodaje: - Powyższe uprawnienie organu należy jednak wyraźnie oddzielić od kwestii badania niestosowania się danej apteki do ustalonego na poziomie powiatu harmonogramu pracy aptek i ewentualnego wyciągania w związku z tym określonych konsekwencji. Żaden przepis analizowanej ustawy nie stanowi bowiem wprost o obowiązku stosowania się aptek do ustalonego dla nich rozkładu pracy, ani też nie przewiduje sankcji z tego tytułu.

"Tym samym o obowiązku stosowania się apteki do omawianych uchwał rad powiatu można mówić jedynie o tyle, o ile zgodnie z art. 87 ust. 2 Konstytucji RP „źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego”, natomiast ewentualność naruszenia przez aptekę obowiązku stosowania się do "harmonogramu" pracy aptek można rozważać co najwyżej, jeżeli fakt niestosowania się apteki do harmonogramu skutkuje osiągnięciem stanu uporczywego niezaspokajania potrzeb ludności, o którym wspomniano powyżej" - informuje Neumann.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH